PoWieF - Pogaduchy Wiersze Fraszki

 PoWieF - Pogaduchy Wiersze Fraszki Please do not spam on my forum. photo santaridesmiley.gif

Ogłoszenie

 


  • Index
  •  » CZYTELNIA
  •  » PORADNIA JĘZYKOWA- mówimy i piszemy poprawnie

#31 2013-05-17 10:32:04

 Azara

Lady

Zarejestrowany: 2010-04-26
Posty: 915
Punktów :   

Re: PORADNIA JĘZYKOWA- mówimy i piszemy poprawnie

[html]<object width="560" height="315"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/KN57zJ4Z0CA?version=3&hl=pl_PL"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/KN57zJ4Z0CA?version=3&hl=pl_PL" type="application/x-shockwave-flash" width="560" height="315" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed></object>[/html]  ----------> filmik dostępny tylko dla osób zalogowanych

ZAPAMIĘTAJ!    http://spzagorow.pl/polski/images/007.gif


                               DOBRZE                                      ŹLE

                               w cydzysłowie                                w cudzysłowiu

                               (ten) por                                        (ta) pora

                               (ta) pomarańcza                            (ten) pomarańcz

                               (to) winogrono                               (ten) winogron

                               (ten) rożen                                     (to) rożno

                               (ta) kontrola                                   (ta) kontrol

                               (ta) golonka                                    (to) golonko

                               pół litra                                             pół litry

                               (ten) magiel                                     (ta) magiel

Pleonazm (z gr. pleonasmos "nadmiar"), pot. masło maślane – wyrażenie, w którym jedna część wypowiedzi zawiera te same treści, które występują w drugiej części; jeden z błędów logiczno-językowych. Oto kilka przykładów:

* akwen wodny,
* cofać się do tyłu,
* błędna pomyłka,
* kontynuować dalej,
* okres czasu,
* spadać w dół,
* zabić się na śmierć,
* fakt autentyczny,
* w miesiącu maju,
* poprawiać się na lepsze.


Cierpliwy człowiek nawet kamień ugotuje.  http://www.en.kolobok.us/smiles/big_he_and_she/girl_in_dreams.gif

Offline

#32 2013-05-21 10:54:57

 Azara

Lady

Zarejestrowany: 2010-04-26
Posty: 915
Punktów :   

Re: PORADNIA JĘZYKOWA- mówimy i piszemy poprawnie

POST czy POSTA?

    Jaka jest poprawna forma dopełniacza od post (list elektroniczny zamieszczony na forum dyskusyjnym) – posta czy postu?
    Słowniki, do których zajrzałem, nie mają wymienionego słowa w podanym znaczeniu. W innych źródłach (korpus PWN oraz Internet) używana jest forma posta. Wydaje mi się to dobrze uzasadnione: po pierwsze, dopełniacz postu przysługuje rzeczownikowi post w znaczeniu religijnym; po drugie, dobrze utrwalone są już dopełniacze e-maila, skrótowo maila, a potocznie mejla – wszystkie z końcówką -a.

    — Mirosław Bańko, PWN


Cierpliwy człowiek nawet kamień ugotuje.  http://www.en.kolobok.us/smiles/big_he_and_she/girl_in_dreams.gif

Offline

#33 2013-07-25 14:37:31

 Azara

Lady

Zarejestrowany: 2010-04-26
Posty: 915
Punktów :   

Re: PORADNIA JĘZYKOWA- mówimy i piszemy poprawnie

ZAPAMIĘTAJ!    http://spzagorow.pl/polski/images/007.gif

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/p480x480/993906_559089327466723_533728275_n.png   https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/p480x480/947241_566287023413620_2049355823_n.png
_________________________________________________________________________________________________________________________________

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/p480x480/12337_567184986657157_1477110990_n.png   https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/p480x480/1004067_563953803646942_1571704439_n.png


Cierpliwy człowiek nawet kamień ugotuje.  http://www.en.kolobok.us/smiles/big_he_and_she/girl_in_dreams.gif

Offline

#34 2013-07-29 12:54:28

 Azara

Lady

Zarejestrowany: 2010-04-26
Posty: 915
Punktów :   

Re: PORADNIA JĘZYKOWA- mówimy i piszemy poprawnie

10 najczęstszych błędów językowych cz.I     przedruk z:  http://szkola.wp.pl

Języka ojczystego uczymy się praktycznie od pierwszych dni życia i pogłębiamy tę wiedzę przez kilkanaście lat nauki w szkole. Większość z nas uważa, że mówi po polsku idealnie, okazuje się jednak, że w mowie potocznej zakorzeniło się mnóstwo rażących błędów. Z czym mamy największy problem?

Problemów nastręczają nie tylko trudne w zapisie wyrazy, niekiedy pochodzące z innych języków. Utrudniamy sobie komunikację również przez to, że robimy skróty myślowe, a te niekiedy ewoluują w nowe błędne twory językowe. Przyjrzyjmy się tym najczęstszym

1. „W każdym bądź razie”

Takie sformułowanie jest właśnie przykładem takiej zbitki dwóch niezależnych fraz. Powinniśmy się zdecydować czy chcemy użyć w zdaniu wtrącenia „w każdym razie”, czy „bądź co bądź”. „W każdym bądź razie” jest bowiem niepoprawne.

2. „Sensu stricte”

Podobny błąd wkrada się, gdy korzystamy z łaciny. W języku tym funkcjonowały bowiem dwa niezależne wyrażenia: „stricte”, czyli w tłumaczeniu na język polski „ściśle, dokładnie” oraz „sensu stricto” - oznaczające „w ścisłym znaczeniu”. Niepoprawna wymowa wynika z ich skrzyżowania.

3. „Dywagować na jakiś temat”

W mowie potocznej utarło się błędne znaczenie tego czasownika. Wiele osób, starając się dobierać bardziej wyszukane słowa, stosuje je myśląc o wymianie różnych opinii, dyskutowaniu. W rzeczywistości dywagowanie oznacza zbaczanie z tematu. W tej sytuacji lepiej powiedzieć ”polemizować/deliberować na jakiś temat”

4. „Przekonywający”

W naszej mowie pojawiają się niekiedy niepotrzebne lub niepoprawnie wymawiane sylaby. Przykładem takiej naleciałości jest przymiotnik – „przekonujący”, który posiada również formę „przekonywujący”. Przez wiele osób jest wymawiany jako „przekonywający”.

5. „Poddać w wątpliwość”

W tym przypadku w mowie potocznej nastąpiło niepotrzebne dodanie jednej głoski. Poprawna forma tego wyrażenia brzmi „podać w wątpliwość”. Podobnie można się „podać do dymisji”, a nie poddać do dymisji.

6.    Ilość czy liczba

Bardzo często mówimy lub piszemy np. „duża ilość ludzi”. Zasada jest taka, że słowo "liczba" dotyczy rzeczy, które można policzyć, dlatego, mówiąc o ludziach, powinniśmy stosować liczbę, nie ilość. Od każdej reguły są jednak wyjątki i, jak wskazuje prof. Bańko, np. o bakteriach możemy powiedzieć, że są w dużej liczbie ( teoretycznie można je policzyć), ale łatwiej mówić o dużych ilościach, gdyż i tak żyją one w wielotysięcznych, a nawet wielomilionowych skupiskach.

7. „Tam i spowrotem”

Język polski jest trudny, bo choć z pozoru zapisuje się go tak samo jak się wymawia, w przeciwieństwie np. do języka angielskiego, to wiele głosek brzmi bardzo podobnie. Z tego powodu wielu Polaków ma trudność z zapisem takich wyrażeń jak te:

Poprawnie: „ z powrotem” – niepoprawnie: „spowrotem”
Poprawnie: „spoza” – niepoprawnie: „z poza”
Poprawnie: „sprzed” – niepoprawnie: „z przed”

8. „Tylko i wyłącznie”

Bardzo lubiane w mowie potocznej „tylko i wyłącznie” z punktu widzenia poprawności językowej jest poważnym błędem. Można powiedzieć albo „tylko”, albo „wyłącznie”, gdyż są to synonimy. Stosujemy je razem jako silne podkreślenie, należy jednak pamiętać, że jest to niepoprawne.

9. „Na dzień dzisiejszy”

Choć z pozoru nie widać w tym wyrażeniu nic złego, zgodnie z aktualnymi wytycznymi słowników poprawnej polszczyzny jest ono błędne. Profesor Bańko tłumaczy, że wynika ono z próby zastosowania wyższego stylu w wypowiedzi, choć lepiej powiedzieć „aktualnie” lub po prostu „dzisiaj” i nie narazić się na wytknięcie błędu.

10. „Podaj tą książkę”

To chyba jeden z najbardziej rażących błędów w języku polskim. „Ta książka”, o którą prosi osoba wypowiadająca powyższe zdanie, może leżeć na wyciągnięcie „tej ręki”. Prosząc o nią, należy jednak powiedzieć „ podaj mi tę książkę” ewentualnie wskazując „ podaj mi tę książkę, tą ręką” – problem tkwi w przypadkach! „Tę” w odniesieniu do biernika, a „tą”- narzędnika.


Cierpliwy człowiek nawet kamień ugotuje.  http://www.en.kolobok.us/smiles/big_he_and_she/girl_in_dreams.gif

Offline

#35 2013-07-29 12:57:37

 Azara

Lady

Zarejestrowany: 2010-04-26
Posty: 915
Punktów :   

Re: PORADNIA JĘZYKOWA- mówimy i piszemy poprawnie

10 najczęstszych błędów językowych cz.II    przedruk z:  http://szkola.wp.pl

Niestety, mówimy coraz bardziej niedbale, a poprawność języka pisanego pozostawia wiele do życzenia. Co więcej, językowe pomyłki zdarzają się także politykom, dziennikarzom, a nawet nauczycielom! Liczba błędów, które popełniamy na co dzień, jest naprawdę duża. Które z nich pojawiają się najczęściej i są najbardziej irytujące? Oto nasze subiektywne zestawienie.

1. „Cofać się do tyłu”

Poprawna forma to oczywiście „cofać się”. Błąd ten jest bardzo popularny. To tak zwany pleonazm, czyli wyrażenie, w którym jeden człon oznacza to samo, co drugi. Taką konstrukcję określa się także mianem „masło maślane”. Inne przykłady często spotykanych pleonazmów to: kontynuować dalej, spadać w dół, zabić się na śmierć.

2. Bynajmniej jako przynajmniej

Używane równie często, co niepoprawnie. Te dwa wyrazy oznaczają jednak zupełnie co innego: przynajmniej – nie mniej niż, minimalnie, natomiast bynajmniej – wcale, w żadnym razie. Warto zapamiętać tę różnicę!

3. „Włanczać”, „wziąść”

To błędy wynikające z zastosowania w piśmie form dopuszczalnych w mowie, lecz uznawanych za niepoprawne w języku pisanym. Poprawny jest zatem zapis: „włączać” oraz „wziąć”.

4. „Iść po najmniejszej linii oporu”

To nie linia jest najmniejsza, lecz opór, dlatego poprawna forma brzmi: iść po linii najmniejszego oporu.

5. „Dwutysięczny trzynasty”

Rok dwutysięczny był tylko jeden – jego zapis liczbowy to 2000. Nazwa każdego następnego roku obecnego tysiąclecia powinna zaczynać się od słów „dwa tysiące”, czyli np. dwa tysiące trzynasty.

6. 31 styczeń, 10 maj

W danym roku każdy miesiąc występuje tylko raz, natomiast taki zapis sugeruje, że mówimy o trzydziestym pierwszym styczniu lub o dziesiątym maju. Poprawna forma to 31 (trzydziesty pierwszy) stycznia, 10 (dziesiąty) maja.
Warto tu także zwrócić uwagę na zapis liczebników porządkowych w datach. Jeśli mówilibyśmy o dziesiątym domu, należałoby napisać: 10. dom. Jednak w przypadku liczb oznaczających dni miesiąca tę kropkę pomijamy.

7. „Koniec . Dlaczego ? Bo tak !”

Stawianie spacji przed znakami przystankowymi typu kropka, przecinek lub wykrzyknik, jest tak powszechne wśród polskich internautów, że może skłonić do zastanowienia się, czy nie jest to przypadkiem poprawne. Śpieszymy wyjaśnić: nie jest! Spacja towarzyszy tylko myślnikowi oraz (ze względów oczywistych) otwieranemu nawiasowi. W każdym innym przypadku jest to bardzo duży błąd.

8. „Napewno”, „na prawdę”

Te dwie formy występują w języku pisanym niezwykle często, jednak obie są błędne – naprawdę i na pewno!

9. „ W cudzysłowiu”

Jeśli kogoś cytujemy (a do tego służy cudzysłów), to możemy stwierdzić, że to, co mówimy, jest „w cudzym słowie” – a więc: „w cudzysłowie”.

10. „Lubiałem”, „poszłem”, „kupywać”

Jedynym wytłumaczeniem powstania takich form jest zastosowanie niewłaściwej odmiany danego słowa. Co jednak nie znaczy, że należy ich używać. Warto więc zapamiętać poprawne wersje, czyli: „lubiłem”, „poszedłem” i „kupować”.


Cierpliwy człowiek nawet kamień ugotuje.  http://www.en.kolobok.us/smiles/big_he_and_she/girl_in_dreams.gif

Offline

#36 2013-10-05 18:06:22

 Azara

Lady

Zarejestrowany: 2010-04-26
Posty: 915
Punktów :   

Re: PORADNIA JĘZYKOWA- mówimy i piszemy poprawnie

Kłopotliwe wyrazy

http://polskie-nadruki.pl/userdata/gfx/9167f632f46184da7206d6abcb276dc2.jpg     Świetny pomysł   


Cierpliwy człowiek nawet kamień ugotuje.  http://www.en.kolobok.us/smiles/big_he_and_she/girl_in_dreams.gif

Offline

#37 2013-12-23 21:09:57

 Azara

Lady

Zarejestrowany: 2010-04-26
Posty: 915
Punktów :   

Re: PORADNIA JĘZYKOWA- mówimy i piszemy poprawnie

https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/1522174_643082855734036_142347056_n.png


Cierpliwy człowiek nawet kamień ugotuje.  http://www.en.kolobok.us/smiles/big_he_and_she/girl_in_dreams.gif

Offline

#38 2013-12-23 21:43:48

 Ecola

Szefowa

9811742
Skąd: Nibylandia
Zarejestrowany: 2008-11-27
Posty: 1742
Punktów :   
WWW

Re: PORADNIA JĘZYKOWA- mówimy i piszemy poprawnie


"To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia." Jonathan Carroll. 

http://ecolacom.pl.tl/sig.png     

Offline

#39 2014-02-22 23:06:00

 zakuba11

Złotousty Małolata

37580233
Skąd: Z odległej galaktyki...
Zarejestrowany: 2012-05-15
Posty: 31
Punktów :   

Re: PORADNIA JĘZYKOWA- mówimy i piszemy poprawnie

[html]<iframe width="560" height="315" src="//www.youtube.com/embed/PVgvHhKqwZA" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>[/html]


"Nic człowieka tak nie charakteryzuje jak rodzaj zabawy, jakiej szuka."
Kazimierz Przerwa-Tetmajer

Offline

#40 2014-06-30 11:32:29

 Felicja

mis - Nimfa

Skąd: Goniądz
Zarejestrowany: 2010-04-26
Posty: 566
Punktów :   

Re: PORADNIA JĘZYKOWA- mówimy i piszemy poprawnie

https://scontent-b-cdg.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/t1.0-9/10360450_331542970333125_940802801817339003_n.jpg


Zawsze przychodzi taka chwila, gdy motyl prawdy nie chce tkwić dłużej w kokonie tajemnic.     

Offline

#41 2014-10-31 10:07:51

Proszę, czy prosiłbym?

Gość

Re: PORADNIA JĘZYKOWA- mówimy i piszemy poprawnie

Chcę dowiedzieć się czy poprawnym i w ogóle grzecznym jest posługiwanie się zwrotem prosiłbym? Np. Prosiłbym Panią o zadzwonienie później. Prosiłbym znaczy niby to samo co proszę, tylko w moim zrozumieniu proszę używa się kiedy naprawdę o coś proszę, a prosiłbym znaczy nie do końca proszę czyli bym poprosił, gdybym faktycznie prosił. Proszę o pomocne wyjaśnienie. Z góry dziekuję, a nie dziękowałbym

#42 2014-10-31 21:21:58

 Ecola

Szefowa

9811742
Skąd: Nibylandia
Zarejestrowany: 2008-11-27
Posty: 1742
Punktów :   
WWW

Re: PORADNIA JĘZYKOWA- mówimy i piszemy poprawnie

Myślę, że sam sobie wyjaśniłeś podziękowałabym ... (gdyby mi się chciało)


"To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia." Jonathan Carroll. 

http://ecolacom.pl.tl/sig.png     

Offline

#43 2014-12-18 20:30:54

 Azara

Lady

Zarejestrowany: 2010-04-26
Posty: 915
Punktów :   

Re: PORADNIA JĘZYKOWA- mówimy i piszemy poprawnie

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/10858545_806189172761112_3173748742882284803_n.png?oh=60c7e4c7691495fe9467103560e33a3c&oe=553CF350&__gda__=1430032616_5cd7a72ba7dc9ee16f82df92ee313734


Cierpliwy człowiek nawet kamień ugotuje.  http://www.en.kolobok.us/smiles/big_he_and_she/girl_in_dreams.gif

Offline

#44 2015-01-03 20:49:31

 Azara

Lady

Zarejestrowany: 2010-04-26
Posty: 915
Punktów :   

Re: PORADNIA JĘZYKOWA- mówimy i piszemy poprawnie

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/q88/p180x540/156009_298983586964370_7952929389073229442_n.jpg?oh=1bb8fa2d4e0ad800595438bb8686150c&oe=5536203C&__gda__=1429296323_ee1e8e48e707aee551d6c5f15f6f7df5


Cierpliwy człowiek nawet kamień ugotuje.  http://www.en.kolobok.us/smiles/big_he_and_she/girl_in_dreams.gif

Offline

#45 2015-02-16 9:10:18

 Azara

Lady

Zarejestrowany: 2010-04-26
Posty: 915
Punktów :   

Re: PORADNIA JĘZYKOWA- mówimy i piszemy poprawnie

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/v/t1.0-9/10995934_857358180973168_6837507243559314940_n.jpg?oh=e7dbda3f6362c592af9f1f194891d9c5&oe=55875E4D&__gda__=1431338436_fa12f06a3a4e3839d81d6bb616b60680

Pisownia poprawna -----------> na pewno                                Pisownia błędna ------------> napewno


Cierpliwy człowiek nawet kamień ugotuje.  http://www.en.kolobok.us/smiles/big_he_and_she/girl_in_dreams.gif

Offline

  • Index
  •  » CZYTELNIA
  •  » PORADNIA JĘZYKOWA- mówimy i piszemy poprawnie
Forum PoWieF - Pogaduchy Wiersze Fraszki. Dziękujemy za wizytę. Jeśli się spodobało - zapraszamy ponownie :)

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.rozanki-partyzanci.pun.pl www.narutofaans.pun.pl www.akademiasupremacy.pun.pl www.buciarnia.pun.pl www.presik.pun.pl