PoWieF - Pogaduchy Wiersze Fraszki

 PoWieF - Pogaduchy Wiersze Fraszki Please do not spam on my forum. photo santaridesmiley.gif

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

Ogłoszenie

 


#1 2010-04-13 22:49:53

 Ecola

Szefowa

9811742
Skąd: Nibylandia
Zarejestrowany: 2008-11-27
Posty: 1742
Punktów :   
WWW

KSIĄŻKI - do których warto wracać

"Książka powinna w duszy czytelnika wywoływać obrażenia." - Emil Cioran - Zeszyty 1957-1972

Dziewczynka w czerwonym płaszczyku

    * Autor: Ligocka Roma
    * Kategoria: Literatura piękna
    * Gatunek: biografia/autobiografia/pamiętnik
http://mmedia.w.bibliotece.pl/8/a/6/8a683ae0e5d64278a91c94147bded3cd_6a9e18918dbfe060f6b631afa027f6ff030b580b-m1
Bardzo trudno ją znaleźć na rynku, a w bibliotece zawsze jest w obiegu. Ja miałam to szczęście natknąć się na "Dziewczynkę w czerwonym płaszczyku" i jeśli jeszcze kiedyś będę miała okazję, to przeczytam ją ponownie. Naprawdę warto.
Roma Ligocka napisała swą autobiografię po obejrzeniu filmu "Lista Schindlera", kiedy to w postaci dziewczynki w czerwonym płaszczyku odkryła samą siebie. Postanowiła powrócić do przeszłości i ponownie przeżyć to wszystko, o czym tak bardzo starała się zapomnieć: dzieciństwo spędzone w getcie, strach, upokorzenie, śmierć bliskich. Swe wspomnienia przedstawiła z perspektywy małej dziewczynki - to właśnie nadaje jej opowieści niecodzienny, świeży i wzruszający ton. Ta książka składa się z emocji, zapada w pamięć.
Poznamy również jej powojenne losy: zabawy w towarzystwie kuzyna - Romana Polańskiego i przyjaciela - Ryszarda Horowitza, przelotna fascynacja komunizmem, świat cyganerii artystycznej Krakowa, przyjaźń z Piotrem Skrzyneckim, liczne romanse, a wreszcie emigracja i kariera w show businessie.
Ujawnia też długie zmagania z depresją, będącą rezultatem wojennej traumy, uzależnienie od leków, z którego wielkim wysiłkiem udało jej się uwolnić. Nie sposób przejść obok tej książki obojętnie. Czytając ją, chciałoby się mieć tę wygodną świadomość, że to tylko fikcja literacka, ale, niestety, to prawdziwa opowieść o złamanym przez wojnę pokoleniu.
Powinien przeczytać ją każdy, kto choć przez małą chwilę narzeka na swój los. Każdy, kto twierdzi, że w jego życiu nic dobrego wydarzyć się nie może.
Pochłonęłam ją z wypiekami na twarzy, a kiedy skończyłam, długo myślałam o tym, czy mam prawo narzekać na własne życie.
Prawdziwa, poruszająca historia żydowskiej dziewczynki, która przeżyła holokaust. Książka o sile, jaka tkwi w człowieku, i chęci bycia szczęśliwym.

Kontynuacją jest: Kobieta w podróży
http://ksiazkolandia.blox.pl/resource/okladka200vsgsga.jpg
Ta książka jest jednym z takich rzadkich klejnotów. Przepełniona refleksją, a przy tym niepozbawiona subtelnej ironii, humoru i dystansu, kiedy bohaterka – wrażliwa, dojrzała kobieta – opowiada o swojej przeszłości, o sobie, o bliskich jej osobach. Ale są też ciernie, które wyzierają spoza tragicznych wspomnień i stają się przyczyną neuroz i poczucia wyobcowania. Poszczególne opowiadania wtulają się jedno w drugie, układając się w wielowarstwową opowieść o potrzebie pogodzenia przeszłości i teraźniejszości, a co za tym idzie – o pragnieniu przezwyciężenia samotności i obłaskawienia ran, które mimo upływu czasu ciągle pozostają żywe.


"To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia." Jonathan Carroll. 

http://ecolacom.pl.tl/sig.png     

Offline

#2 2010-04-13 23:22:10

 Marzyciel

Stary Wyjadacz

Skąd: Alpha Centauri
Zarejestrowany: 2010-04-03
Posty: 255
Punktów :   

Re: KSIĄŻKI - do których warto wracać

"Gra o Tron"

    * Autor: George R.R. Martin
    * Kategoria: Literatura piękna
    * Gatunek: Fantasy
http://gfx.filmweb.pl/an/49468/3027.$.jpg
"Gra o Tron" To pierwszy tom najwspanialszej chyba sagi w swoim gatunku. Autor wciąga nas w świat intryg i politycznych rozgrywek, gdzie nic nie jest czarne ani białe. Toniemy w przeróżnych wątkach ale tylko pozornie bo Martin prowadzi nas przez fabułę tak doskonale, że nie sposób zagubić się w mnogości bohaterów i ich historii. W tej książce nie znajdziecie postaci wyraźnie pierwszo i drugoplanowych - tu każdy bohater odgrywa znaczącą rolę, kązdy jest doskonale zarysowany i posiada głębię nieuchwytną dla większości autorów.
Fabuła? Opowieść jest tak rozbudowana, że skrót myślowy zająłby tyle, ile standardowa praca dyplomowa. Ta książka wciągnie was od początku i zaskoczy naprawdę wiele razy.
Używając oklepanego wzoru recenzji:
Miłość, Tajemnica, Intryga, Zdrada, Zemsta...Martin zmieścił to wszystko w swej powieści i podniósł do rangi sztuki.

Serdecznie polecam bez względu na to czy lubicie ten gatunek, czy też nie:)


Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi.

— Terry Pratchett

Offline

#3 2010-04-13 23:39:27

 Marzyciel

Stary Wyjadacz

Skąd: Alpha Centauri
Zarejestrowany: 2010-04-03
Posty: 255
Punktów :   

Re: KSIĄŻKI - do których warto wracać

"Bracia Lwie Serce"

    * Autor: Astrid Lindgren
    * Kategoria: Literatura piękna
    * Gatunek: Baśń\bajka
http://esensja.pl/obrazki/okladkiks/68300_bracia-lwie-serce_200.jpg

Zdziwicie się zapewne, że polecam Wam bajkę dla dzieci. Cóż...nie jest to zwykłą bajka. Mało która opowieść dla dzieci dotyka tak ostatecznych spraw jak śmierć i poświęcenie życia w imię miłości do bliskiej osoby. Astrid stworzyła baśń wyjątkową w każdym calu i choć czytałem ją 25 lat temu, jestem pewien, że sięgnę po nią i teraz...do czego i Was Drodzy Forumowicze serdecznie namawiam.
Miłej lektury


Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi.

— Terry Pratchett

Offline

#4 2010-04-15 13:21:32

 Czarnobrody

Postrach siedmiu mórz

Skąd: Wyspy Karaibskie
Zarejestrowany: 2010-04-15
Posty: 49
Punktów :   

Re: KSIĄŻKI - do których warto wracać

Jak Czytać książki, to według mnie tylko o piratach


Rabować Rabować, Dziewczynie obiad ugotować
Morza przepłyniemy, rumem popijemy

Offline

#5 2010-04-15 15:01:20

 krecik

.

Skąd: Czeska Lipa
Zarejestrowany: 2008-11-27
Posty: 1645
Punktów :   

Re: KSIĄŻKI - do których warto wracać

Nigdy w życiu
Grochola Katarzyna

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Seria wydawnicza: POPStars
Objętość: 328 stron
Oprawa: Twarda
Rok wydania: 2010
Seria wydawnicza: POPStars stron

http://merlin.pl/Nigdy-w-zyciu_Katarzyna-Grochola,images_big,21,978-83-08-04295-3.jpg

Judyta nie ma łatwego życia. Właśnie skończyła 37 lat, mąż porzucił ją dla młodszej kobiety, a nastoletnia córka Tosia wkroczyła w okres buntu. Na dodatek, jako autorka kolumny z poradami w piśmie kobiecym, musi radzić innym jak wykaraskać się z życiowego dołka. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Koniec końców Judyta samodzielnie zbuduje dom na odludziu i zakocha się bez pamięci?
Wznawiana właśnie przez Wydawnictwo Literackie, napisana lekkim i dowcipnym językiem powieść Nigdy w życiu to pierwszy tom popularniej serii pióra Katarzyny Grocholi pt. Żaby i Anioły. Nakręcony w 2004 roku na podstawie książki film pod tym samym tytułem przyciągnął do kin 1,6 mln widzów. W stacjach telewizyjnych jednorazowo oglądało go ok. 5 mln osób, podziwiając kreacje aktorskie Danuty Stenki, Artura Żmijewskiego oraz Joanny Brodzik. Powieść uhonorowano AS-em Empiku.


http://krecik22.pl.tl/sig.png

Offline

#6 2010-04-19 19:36:44

 Petronelcia

Stały Bywalec

Skąd: Kraina Kwitnącego Ziemniaka
Zarejestrowany: 2010-04-12
Posty: 145
Punktów :   

Re: KSIĄŻKI - do których warto wracać

Jedną z ostatnich książek jakie miałam w ręku to "Senność" Wojciecha Kuczoka a wkrótce udało mi się ściągnąć film wyreżyserowany bodajże przez Magdalenę Piekorz. To opowieść o pokoleniu obecnych trzydziestolatków .Nie wiem czy wrócę do tej książki - całość przytłaczająca rzeczywistością, ciężka jak na mój gust.

"Ludzie tak naprawdę mogą mieszkać tylko w innych ludziach (...), depresja to nic innego jak bezdomność, na depresję cierpią ludzie, którzy nie mają w kim mieszkać" - ten  cytat chyba dobrze określa całość.


Offline

#7 2010-04-23 17:01:28

 Saga

Elfka

Skąd: Miedzianów
Zarejestrowany: 2009-02-09
Posty: 227
Punktów :   

Re: KSIĄŻKI - do których warto wracać

http://www.dobreksiazki.pl/okladki/2271.gif  O sposobach na długie i zdrowe życie napisano ostatnio bardzo wiele. Mnożone są diety cud, zachwalane niezwykłe preparaty, reklamowane rozmaite sposoby odchudzania i odmładzania. W ten sposób wszystkich się łudzi, że zdrowie może być efektem zadziałania jakiegoś cudownego środka. Tymczasem na nasze zdrowie, tak jak na trapiące nas choroby, pracujemy latami. Pełnia zdrowia to nie cudowne środki uzdrawiające, odmładzające lub odchudzające, ale życie zgodnie z rytmem natury. Ta właśnie filozofia jest motywem przewodnim niniejszej książki.
Autor książki - Michał Tombak stworzył całościowy system dbania o własne zdrowie. Nie ma tutaj cudownych diet, są tylko proste przepisy na jego pielęgnowanie i ratowanie. Nie znajdziesz tu Czytelniku rygorystycznych przepisów liczenia kalorii, lecz proste i oczywiste, zgodne z naturą zasady odżywiania.
Autor wyraźnie zaznacza, że zdrowie jest ściśle związane z tym, Czytelniku, co jemy, z tym, jak oddychamy, jak dbamy o nasze ciało i psychikę, a nie tylko z odpowiednim jedzeniem, jak twierdzi wielu twórców cudownych diet.
W trakcie pracy nad książką byliśmy mile zaskoczeni skromnością Autora. Nie lubi on opowiadać ani o swoich sukcesach, ani jak je osiągnął. Jest głęboko przekonany, że o wartościach jego systemu zdrowotne-go opowiedzą najlepiej ludzie, którzy z niego korzystają. Jako potwierdzenie może służyć fragment wywiadu przeprowadzonego z zespołem wydawniczym tuż przed ukazaniem się książki.

Ostatnio edytowany przez Villemo (2010-04-23 17:03:47)


Nie płacz, że coś się skończyło, tylko uśmiechaj się, że ci się to przytrafiło.

Offline

#8 2010-04-28 13:12:39

 Petronelcia

Stały Bywalec

Skąd: Kraina Kwitnącego Ziemniaka
Zarejestrowany: 2010-04-12
Posty: 145
Punktów :   

Re: KSIĄŻKI - do których warto wracać

Dziś polecam "Diabeł ubiera sie u Prady"   Lauren Weisberger  - pozycja raczej dla pań, niezbyt wysokich lotów, ale jak dla mnie niesamowite poczucie humoru, zabawne dialogi i ogólne łał....film - amerykanski komediodramat pod tym samym tytułem -( The Devil Wears Prada) również obejrzałam.....ale polecam jednak przeczytanie powieści. Największym atutem filmu oczywiście Meryl Streep.


Offline

#9 2010-04-29 12:51:37

 Petronelcia

Stały Bywalec

Skąd: Kraina Kwitnącego Ziemniaka
Zarejestrowany: 2010-04-12
Posty: 145
Punktów :   

Re: KSIĄŻKI - do których warto wracać

Meryl Streep najbardziej  zapadła mi w pamieć  w filmie "Wybór Zofii" na podstawie powiesci Wiliama Styrona. Najgorszemu wrogowi nie życze  stanąć przed wyborem jakiego dokonała Zofia.   Zofia która przeżyła obóz koncentracyjny, związuje się z Nathanem, amerykańskim Żydem z obsesją na punkcie Holocaustu. Ich przyjaciel, narrator filmu, jest młodym pisarzem. Wszyscy razem starają się poradzić z przerażającymi wspomnieniami i obsesją Nathana.
Powieść świetnie napisana, dość trudna i dziś żałuje ale nie dotrwałam do konca.



ps  Dziewczynka w czerwonym płaszczyku - te ksiązke na pewno wyszukam w bibliotece.

natomiast" Nigdy w życiu"  nie czytalam tylko słuchałam w odcinkach .Grochola ma niezwykle lekkie pióro i poczucie humoru  w którym gustuję, film temu nie podołał, ale to tylko moje skromne zdanie.

Ostatnio edytowany przez Petronelcia (2010-04-29 12:54:16)


Offline

#10 2010-04-29 13:14:48

 Ecola

Szefowa

9811742
Skąd: Nibylandia
Zarejestrowany: 2008-11-27
Posty: 1742
Punktów :   
WWW

Re: KSIĄŻKI - do których warto wracać

A ja się obecnie wczytuję w "Gra o Tron" poleconą w drugim poście tego tematu. Książka niesamowicie wciąga i jestem już na 473 stronie. Do końca daleko jeszcze ale już ostrzę pazurki na drugą część warto


"To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia." Jonathan Carroll. 

http://ecolacom.pl.tl/sig.png     

Offline

#11 2010-04-29 13:31:19

 Petronelcia

Stały Bywalec

Skąd: Kraina Kwitnącego Ziemniaka
Zarejestrowany: 2010-04-12
Posty: 145
Punktów :   

Re: KSIĄŻKI - do których warto wracać

Ecola napisał:

A ja się obecnie wczytuję w "Gra o Tron" poleconą w drugim poście tego tematu. Książka niesamowicie wciąga i jestem już na 473 stronie. Do końca daleko jeszcze ale już ostrzę pazurki na drugą część warto

a mozna dostać streszczenie?


Offline

#12 2010-04-29 14:56:24

 krecik

.

Skąd: Czeska Lipa
Zarejestrowany: 2008-11-27
Posty: 1645
Punktów :   

Re: KSIĄŻKI - do których warto wracać

Ecola, proszę o streszczenie tej książki , napewno jest warta


http://krecik22.pl.tl/sig.png

Offline

#13 2010-04-30 13:15:04

 Petronelcia

Stały Bywalec

Skąd: Kraina Kwitnącego Ziemniaka
Zarejestrowany: 2010-04-12
Posty: 145
Punktów :   

Re: KSIĄŻKI - do których warto wracać

Oj Krecik ..ciii bo jeszcze sie zgodzi i wysmaży streszczenie na 200 stron i  bedziemy musiały to czytać   

Dla wszystkich narzekaczy i malkontentów jako lekture obowiązkową zaleciła bym  książke Julii Kłusek pod wiele mówiącym tytułem " Za duzo żeby życ, za mało żeby umrzeć" Opowiada ona o wojennych losach , o ludziach skazanych na poniewierke, wojennej gehennę  ludzi ktorzy w jednej chwili tracą wszystko, zmuszeni sa do tułaczki, za schronienie mają jedynie jamę wygrzebaną w zboczu. Mimo strasznych przeżyć  nie tracą ducha.
Ale dosc opowiadania, najlepiej samemu przeczytac, zazwyczaj morduje bez ostrzezenia tych ktorzy mi opowiadaja filmy i ksiązki, zwłaszcza gdy zaczynaja od zakonczenia....   


Offline

#14 2010-04-30 15:47:32

 krecik

.

Skąd: Czeska Lipa
Zarejestrowany: 2008-11-27
Posty: 1645
Punktów :   

Re: KSIĄŻKI - do których warto wracać


Potęga podświadomości


http://www.dobre-ksiazki.pl/var/imagescache/d5/d529793790927265b3895526248d915b.jpg

Książka ta jest sztandarowym dziełem autora. Dowodzi ona, że procesy psychiczne przebiegające poza naszą świadomością i bez jej udziału, będące ważną częścią naszej osobowości, mogą być wykorzystane w sposób celowy, po naszej myśli. Służą temu specjalne techniki, zbadane, sprawdzone i opisane w tej książce, poparte konkretnymi przykładami. Metody te odsłonią przed tobą nowe obszary i nowe możliwości twojego umysłu.


http://krecik22.pl.tl/sig.png

Offline

#15 2010-04-30 21:41:32

 krecik

.

Skąd: Czeska Lipa
Zarejestrowany: 2008-11-27
Posty: 1645
Punktów :   

Re: KSIĄŻKI - do których warto wracać

Pięć dni w Paryżu
Danielle Steel

Nota o autorze

    * Numer: 6385
    * Wydawca: Świat Książki
    * Oprawa: miękka
    * Strony: 224


http://www.swiatksiazki.pl/wcsstore/SwiatKsiazki/images/okladki/6385.jpg

Romans obyczajowy. W Paryżu, zagrożonym zamachem bombowym, przypadkowo spotyka się para dojrzałych i ustabilizowanych życiowo ludzi. Olivia jest żoną znanego senatora, wszystkiego wyrzekła się na rzecz jego kariery i nie czuje się szczęśliwa. Peterowi, dyrektorowi wielkiego koncernu farmaceutycznego, z pozoru można tylko pozazdrościć: ma pieniądze i kochającą rodzinę. A jednak i jemu czegoś brak. Od spędzonego wspólnie wieczoru dla obojga nic już nie będzie takie, jak przedtem... Piękna powieść o honorze, miłości, oddaniu i nadziei.


http://krecik22.pl.tl/sig.png

Offline

Forum PoWieF - Pogaduchy Wiersze Fraszki. Dziękujemy za wizytę. Jeśli się spodobało - zapraszamy ponownie :)

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.saifirani.pun.pl www.stealthsword.pun.pl www.robole.pun.pl www.im2010.pun.pl www.undefeated.pun.pl