PoWieF - Pogaduchy Wiersze Fraszki

 PoWieF - Pogaduchy Wiersze Fraszki Please do not spam on my forum. photo santaridesmiley.gif

Ogłoszenie

 


Napisz odpowiedź

Napisz nowego posta
Opcje

Kliknij w ciemne pole na obrazku, aby wysłać wiadomość.

Powrót

Podgląd wątku (najnowsze pierwsze)

Poweeer
2013-08-01 10:30:39

Ja polem wszelkiego rodzaju książki o rzucaniu palenia Aż nie chce się palić jak się czyta

Azara
2013-03-27 18:36:12

"Middlesex"
Autor: Jeffrey Eugenides

http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/97000/97868/155x220.jpg

Olśniewający sukces bestsellerowego autora - zdobywcy nagrody Pulitzera za rok 2002! Zdumiewająca opowieść o genie, który przechodzi przez trzy generacje grecko-amerykańskiej rodziny i rozkwita w ciele nastoletniej dziewczyny. Obejmująca osiem dekad - i jedno niezwykle trudne dojrzewanie - powieść Eugenidesa jest świetną, całkowicie wyjątkową baśnią o skrzyżowanych rodowodach, subtelnościach płci oraz głębokich, nieczystych ponagleniach pożądania. Barwne dzieje niezwykłej rodziny, a w tle m.in. upadające imperium tureckie, Detroit za czasów prohibicji, okres świetności Samochodowego Miasta oraz bunty na tle rasowym w roku 1967.
Książka napisana jest bardzo dobrze. Czyta się ją rewelacyjnie. I porusza ważny temat- problem zmutowanego genu /hermafrodytyzm/.

Ecola
2012-07-30 20:17:55

Igrzyska śmierci
Autor: Suzanne Collins

http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/134000/134209/155x220.jpg
Czy zdołałbyś przetrwać w dziczy, zdany na własne siły, gdyby wszyscy dookoła próbowali wykończyć cię za wszelką cenę?
Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję.

Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny – musi troszczyć się, by zapewnić byt młodszej siostrze i chorej matce, a to prawdziwa walka o przetrwanie...

Uznana pisarka Suzanne Collins jest mistrzynią w konstruowaniu zaskakujących zwrotów akcji, doskonale łączy refleksję z przygodą i romansem w swojej nowej, świetnej powieści o przyszłości, która niepokojąco przypomina teraźniejszość.


Trylogia Suzanne Collins to prawdziwy bestseller: wszystkie trzy tomy utrzymywały się w czołówce listy bestsellerów magazynu „The New York Times” przez wiele tygodni!Przeczytałam już 2 części i nie mogę się oderwać, pasjonujące ...

Azara
2012-07-08 15:04:28

"Podróże małe i duże, czyli jak zostaliśmy światowcami"     Autor: Wojciech Mann, Krzysztof Materna

http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/115000/115054/155x220.jpg

Podwójna dawka humoru - najzabawniejsze podróże Manna i Materny.
Prywatne wspomnienia duetu, który stworzył niezapomniane programy, m.in. MdM, Za chwilę dalszy ciąg programu i M kwadrat. Absurdy PRL-u oraz niewiarygodne historie, które choć prawdziwe, brzmią jak wymyślone przez satyryka. Opowieści z czasów, gdy podróż „Stefanem Batorym” otwierała bramy wielkiego świata.
Jak autorzy zostali potraktowani przez sycylijską mafię?
W jaki sposób wprowadzili cła na plastikowe dywany?
Na co prawdziwi mężczyźni wydają pieniądze w Acapulco?
Po bestsellerowym RockMannie kolejna książka, która wzrusza jak wspomnienia z młodości, a śmieszy bardziej niż niejedna komedia.

Agmami
2011-09-12 11:51:51

Witam;) polecam książkę "Jeden Dzień" Davida Nicolas, daję do myślenia, co ze sobą zrobić po studiach, co mam robić jeżeli nie uczyć się...?

krecik
2011-06-25 16:02:29

Dzikie banany – Arkady Fiedler

http://www.ezylion.pl/wp-content/uploads/2010/07/dzikie_banany.jpg

„Dzikie banany” są inauguracyjnym zetknięciem z klasykiem polskiej literatury podróżniczej. Arkady Fiedler to zjawisko unikatowe. Jego styl jest niepowtarzalny i chyba niemożliwy do podrobienia. Relacje są żywe, tętnią życiem i ciepłym humorem, a jednocześnie pełno w nich wnikliwych obserwacji. Prawdę powiedziawszy, to książkę czyta się raczej jak powieść czy zbiór opowiadań, niż jak reportaż. Miejsca i krajobrazy są odmalowane plastycznie, wręcz namacalnie, z niebywałą wrażliwością na piękno przyrody. Ludzie są opisani dowcipnie i trafnie. Wydarzenia układają się w zabawne i zaskakujące historie. Rzeczywistość widziana oczyma Arkadego Fiedlera nie jest miejscem nudnym. Pełno w niej ciekawostek, tajemnic, paradoksów. Co interesujące, podróżnik jest niepoprawnym kobieciarzem. Wkraczając do nowej krainy w pierwszej kolejności zwraca uwagę na płeć piękną i to zazwyczaj niewiasty są dla niego punktem wyjścia antropologicznych dociekań.

Ecola
2011-06-23 21:35:53

Bractwo róży Parę dni temu przeczytałam "Bractwo róży" i bardzo polecam. Po paru stronach myślałam, że to nie dla mnie, jednak książka tak mnie zaciekawiła, że przeczytałam niemal jednym tchem. Może i Wam się spodoba.
The Britherhood of the Rose autor: David Morrell
http://ir.i.wp.pl/r,id,d14yMTQ7dV5odHRwOi8vZ2V0LTIud3BhcGkud3AucGwvJTNGYSUzRDY1NDk1NjkzJTI2ZiUzRDAwLzAwLzcxLzAwMDA3MUI3X29yaWdpbmFsX0VEODNGRjM0Q0MwNDYyQ0MuanBnO3FeMC45O3ReanBnO3Nea3NpYXpraTtmdF4x.jpg
Chris Klimoonie i Saul Grisman wychowywali się razem w elitarnej, wojskowej szkole męskiej dla sierot. Przez lata szkoleni byli w różnych miejscach na świecie, by ostatecznie stać się najdoskonalszymi agentami tajnej międzynarodowej organizacji, rzekomo stojącej na straży ogólnoświatowego pokoju.
Bezwarunkowo oddani szefowi amerykańskiej sekcji układu, swojemu przybranemu ojcu, Eliotowi, wykonują każde zlecone przez niego zadanie. Nie zadają pytań.
Pewnego dnia jednak zostaje na nich wydany wyrok. Kto jest zleceniodawcą? Czy wyścig, którego stawką jest ich życie, zakończy się zdemaskowaniem zdrajcy?

gatunek: Kryminał , Powieści i opowiadania.

Morrell to jedyny w swoim rodzaju mistrz łączący powieść akcji z thrillerem psychologicznym. Jego psychologiczne thrillery o pasjonującej, wielowarstwowej intrydze przekraczają ramy gatunku. Fałszywa tożsamość została uznana za najwybitniejsze literackie dokonanie autora. Książki Morrella nieprzerwanie królują na listach bestsellerów. Wiele z nich zostało sfilmowanych przez wybitnych twórców kina.

Azara
2010-10-02 12:28:23

"Jedz, módl się, kochaj"

http://merlin.pl/Jedz-modl-sie-kochaj_Elizabeth-Gilbert,images_big,21,978-83-7510-074-7.jpg
..."Jedz, módl się, kochaj" to wspaniała książka. Szczera, płynąca prosto z serca, pełna przenikliwości i trafnych spostrzeżeń. Nim osiągnęła trzydziestkę, Elizabeth Gilbert miała wszystko, o czym powinna marzyć nowoczesna, wykształcona, ambitna Amerykanka - męża, dom za miastem, dobrą pracę. Mimo to nie była kobietą ani szczęśliwą, ani spełnioną. Nękał ją niepokój, smutek i rozterki. Przeszła przez wyczerpujący rozwód i popadła w ciężką depresję, przeżyła nieszczęśliwą miłość i całkowicie odrzuciła wszystko, czym, jak jej się zdawało, miała być.
"Jedz, módl się, kochaj" mówi o tym, co może się zdarzyć, kiedy bierzemy odpowiedzialność za nasze własne zadowolenie z życia. Mówi również o przygodach, jakie mogą się przydarzyć kobiecie, która nie chce już dłużej starać się powielać utartych wyobrażeń. Jest to opowieść, która poruszy każdego, kto kiedykolwiek obudził się rano z nieodpartym pragnieniem zmian. Prawa do ekranizacji kupiła wytwórnia Paramount Pictures. Główną rolę ma grać Julia Roberts.
Elizabeth Gilbert jest autorką zbioru opowiadań Pilgrims (zakwalifikowanego do finału PEN/Hemingway Award), powieści Stern Men i ostatniej The Last American Man (zakwalifikowanej do finału National Book Award i National Book Critics Circle Award). Ostatnie pięć lat pracowała jako dziennikarka w "GQ", jej artykuły uzyskały trzy nominacje do National Magazine Award. Mieszka w Filadelfii.

Ecola
2010-07-05 9:01:14

Nostalgia aniołaSebold Alice - Nostalgia anioła.
http://merlin.pl/Nostalgia-aniola_Alice-Sebold,images_big,7,978-83-7359-917-8.jpg
Już od pierwszych słów tej książki, które mocno szokują, przenosimy się w nieco inny świat. Narratorką powieści jest 14-letnia Susie Salmon. Kiedy ją poznajemy jest ona już w niebie. Przez około 10 lat obserwuje życie na ziemi, które toczy się już bez niej.
Mówi się, że życie ludzkie jest najcenniejsze. Jednak kiedy je tracimy, nie cierpimy my sami, lecz ludzie, z którymi byliśmy blisko. Nasze rodziny, przyjaciele. Sebold pokazuje, że to idealne niebo wcale nie jest takie, jak sobie wymarzyła Suzie. Cały czas ogarnia ją uczucie ogromnej niemocy – paradoks w wykonaniu anioła. Faktycznie, można tam wiele, a nawet chciałoby się rzec, że wszystko, jednak nie można zrobić jednej, najważniejszej rzeczy. Nie można ukazać się bliskim. Nie można przytulić, ukoić bólu, uspokoić ich ani siebie.
Wydawać by się mogło, że wszystko kiedyś mija. Podobno do wszystkiego można się przyzwyczaić. Do tego jednak nie. Do pustki, którą odczuwa się każdego dnia. Do mechanicznego szukania tej ukochanej osoby, do wołania, do zapominania, że już jej nie ma… Do tego nie da się przyzwyczaić. Ta męka nigdy nie ma końca. Może przybierać coraz to inną formę.
Po śmierci dziewczynki rodzina nie trzyma się razem. Każde z nich inaczej próbuje poradzić sobie z tragedią. Matka chce zapomnieć. Ojciec i siostra szukają zemsty, a 4-letni brat ciągle pyta o siostrę. "Nostalgia Anioła" to książka, która powoduje, że czytelnik razem z nią się śmieje i razem z nią płacze. Opisy ludzkich uczuć nie mogły zostać lepiej przedstawione. Kiedy autorka opowiada o mordercy, który w tak bestialski sposób pozbawił dziecko życia, ma się ochotę wymierzyć sprawiedliwość.
Książka jest niezwykła również dlatego, iż o tym wszystkim opowiada sama ofiara. Wiemy, że to fantastyka. Nie sprawia to jednak, że opowieść przestaje być wiarygodna. Sebold w "Nostalgii Anioła" zawarła swego rodzaju mądrość. Dla każdego może być ona inna i wyjątkowa, a przede wszystkim książka skłania do zabrania stanowiska.
Technice pisania nie można zarzucić kompletnie nic. Mieszanina fantastyki z realizmem jest przedstawiona w taki sposób, że nie może nikogo zrazić. I tak z wypiekami na twarzy, z bijącym nieco szybciej sercem, połyka się kolejne wersy, aż w końcu nie wiedzieć kiedy kończy się ostatnie zdanie na 301. stronie: „życzę wam wszystkim długiego, szczęśliwego życia” i odczuwa się ogromną nostalgię za tym, co przed chwilą się przeżyło.

Petronelcia
2010-06-16 11:57:28

Pewnie wielu z was ogladlo "Sypiajac z wrogiem" z Julia Roberts w roli głównej.
Zawsze porównuje film do ksiązki ,w tym wypadku ciekawa była kazda strona, w filmie nie było z tego kompletnie nic.
Film określany mianem trillera psychologicznego absolutnie nie spełnił moich oczekiwań - płytki, powierzchowny , znów komercja wygrała z fabuła. Film został oparty na powiesci Nancy Price pod tym samym tytułem - która jak dla mnie jest  rewelacyjna.
Autorka siega głeboko w psychike Martina ,pomaga zrozumiec jego pokręcona osobowość, zrozumiec motywy postępowania.
Bardzo znamienna jest jedna scena w której mąz odnajduje Laure z zamiarem jej zamordowania, włamuje się do domu i.....
jego uwage odwracaja konserwy na półce (o zgrozo!!!) nie ustawione etykietami do przodu. Na chwile chyba zapomina w jakim celu przyszedł i ustawia "prawidłowo " puszki. To daje przewagę jego zonie i byc może uratuje jej życie.

krecik
2010-06-14 20:24:45

http://static.gojaba.com/img/book/15240/5040978m.jpg

Daniel Defoe (1660 - 1731), jeden z twórców nowożytnej powieści realistycznej, urodził się w Londynie jako syn rzeźnika  i handlarza świec łojowych Jamesa Foe ("De"dodał sobie do nazwiska dopiero w wieku czterdziestu lat).Zycie miał niezwykłe czynne i burzliwe: był klerykiem, kupcem detalicznym i hurtowym, fabrykantem dachówek , dziennikarzem i wydawcą liberalnego pisma "Review" ( zapełniał je niemal całkowicie własnymi artykułami trzy razy tygodniowo przez prawie dziesięć lat): był buntownikiem i był płatnym pamflecistą oraz agentem rządowym.Handlował pończochami, wełną, ostrygami i płótnem, bankrutował ukrywał się przed wierzycielami, zjeździł Anglię, Szkocję, i znaną część kontynentu, dwukrotnie siedział w więzieniu za zuchwałe pamflety religijne i polityczne. Przez całe życie pozostał wigiem i innowiercą i do końca występował przeciw nietolerancji, nie przeszkodziło mu to jednak służyć ciętym piórem czterem kolejnym panującym i propagować ich sprzeczne życie.
Pozostawił po sobie  ponoć grubo czterysta książek i broszur, po większej części anonimowych. Były wśród nich pamflety i traktaty polityczne, religijne, ekonomiczne, kryminologiczne  i moralizatorskie, dzieła historyczne i bibliograficzne, rozprawy o zjawiskach nadprzyrodzonych.Jednakże dziś znany jest głównie jako autor siedmiu powieści napisanych w latach 1719 - 1724, kiedy już miał sześćdziesiątkę. Cechuje je wszystkie na poły dokumentalny charakter, sensacyjna fabuła , luźna forma pamiętnika, relacji podróżniczej czy kroniki obyczajowo - kryminalnej oraz mniej czy bardziej jawne przesłanie moralne. Oprócz "Przypadków Robinsona Kruzoe" jeszcze cztery spośród powieści Defoego dostępne są po polsku: " Dole i nie dole sławnej Moll Flanders " (Czytelnik 1951), " Roxana, czyli szczęśliwa kochanka" (Czytelnik 1954), " Dziennik z roku zarazy " ( PIW 1959), oraz "Przygody kapitana Singletona " (Wydanie Morskie 1974)."Przypadki Robinsona Kruzoe" (pierwsze polskie tłumaczenie z francuskiego ulazło się już w roku 1769, ale pełny przekład dopiero w 1953) oparte są na prawdziwej historii marynarza krętu kaperskiego , Aleksandra Selkirka, który popadłszy w konflikt ze swoim kapitanem pozwolił się dobrowolnie wysadzić na bezludnej wyspie archipelagu Juan Fernandez u wybrzeży Chile i przeżył na niej ponad cztery lata. Defoe korzystał z sensacyjnych relacji zarówno uratowanego rozbitka, jak i jego wybawicieli, jednakże kazał swojemu bohaterowi spędzić na bezludnej wyspie aż dwadzieścia cztery lata i następnie jeszcze raz na nią powrócić, a dramatyczny opis jego zmagań z naturą i przeciwnościami nasycił tak sugestywnie realiami, że fikcyjny pamiętnik stał się prawdziwszy od autentycznych wspomnień szkockiego marynarza. Siła narracyjna powieści, połączona z jej zaraźliwą wiarą w potęgę rozumu o cnoty, wytrwałości, zaradności i energii, sprawiła, że od dwu i pół wieku " Przypadki Robinsona Kruzoe " pozostają ulubioną lekturą coraz to nowych pokoleń czytelników.

Mario
2010-06-14 20:11:28

Skoro jesteśmy przy książkach Margit Sandemo nie sposób pominąć:
Tajemnicy Czarnych Rycerzy – seria 12 książek norweskiej pisarki, znanej z Sagi o Ludziach Lodu, Sagi o Czarnoksiężniku i Sagi o Królestwie Światła oraz kilkudziesięciu Opowieści.

Tajemnica Czarnych Rycerzy opowiada o pięciu czarnych jeźdźcach z przeszłości, których potomkowie w XX wieku zmagają się z ciążącym nad nimi przekleństwem, sięgającym setki lat wstecz. Unii, Morten, Antonio wplątują się w pozoru niełączącą ich historię, kiedy jednak odkrywają, że zmarły przed kilku laty brat Antonia, Jordi, jednak żyje i zawarł swoisty pakt z rycerzami, ich życie odmienia się diametralnie. Razem z przyjaciółmi i innymi potomkami rodów pięciu rycerzy rozpoczynają walkę o własne życie. Zmagają się przy tym nie tylko z mrokami historii, ale i bezwzględnymi przestępcami i złymi siłami - mnichami Inkwizycji.

Seria łączy w sobie elementy historyczne, fantastyczne i wątki miłosne, szczególnie jednak zwraca uwagę na typowy dla Sandemo motyw klątwy i wiecznej, nieprzemijającej, potężnej sile miłości.

Seria zawiera następujące tomy:

   1. Znak (I Skyggen av et tegn)
   2. Między życiem, a śmiercią (Dit ingen går)
   3. Skarga wiatru (Vindens klage)
   4. Stygmat czarownika (Trollmannens merke)
   5. Cienie (Skygger)
   6. Oset wśród róż (Tistel blant roser)
   7. Amulety (Amulettene)
   8. Żelazna dziewica (Jernjomfruen)
   9. Skrzydła demona (Demonens vinger)
  10. Trzy orły (De ukjente)
  11. Milczące kolosy (Steinenes stillhet)
  12. Zimowe marzenia (Vinterdrøm)

źródło: Wikipedia

Na razie doszedłem do trzeciej części, ale całość zapowiada się bardzo ciekawie.

Lilith
2010-06-14 20:00:42

Z "Sagi o Ludziach Lodu" polecam:

33. Demon nocy (Nattens demon)
Tamlin, Demon Nocy, wysłannik Tengela Złego, szpiegował Ludzi Lodu, nawiedzał ich w koszmarach sennych, wypytywał o plany na przyszłość. Ale Tamlin nie przewidział niezwykłych zdolności młodziutkiej Vanji z Ludzi Lodu. Bo choć Demon Nocy pozostawał niewidzialny dla wszystkich innych, Vanja zobaczyła go, a nawet pokochała.

Nagle istota oderwała się od występu wieży, rozłożyła dwa czarne skórzaste skrzydła i poszybowała nad ziemią w poszukiwaniu szczególnego domu:
Lipowej Alei.
Istota owa była Demonem Nocy. Nosiła imię Lilith. Kiedyś została pierwszą żoną Adama, stworzoną przez Boga na długo przed Ewą. Jako Demon Nocy była
istotą na tyle samowolną, że nie chciała podporządkować się mężczyźnie, Adamowi, choć prędko spłodzili razem sporą gromadkę dzieci. Lilith, w przeciwieństwie do swej następczyni Ewy, najwyraźniej chciała robić tylko to, co sama uważała za stosowne. Znała tajemną czarodziejską formułę, Sem Ham Forash, a kiedy ją wypowiedziała, rozpłynęła się w powietrzu.
Adam, pragnąc odzyskać piękną partnerkę miłosnych igraszek, zwrócił się o pomoc do Boga, a ten wysłał za nią trzy anioły, lecz Lilith dość już miała Adama, który starał się nad nią zapanować, i odmówiła powrotu. Na jej miejsce Adam dostał piękną i uległą Ewę. A kiedy ich synowie osiągnęli wiek stosowny do ożenku, bardzo praktycznym rozwiązaniem okazały się córki Lilith. Gdy Adam został wygnany z Raju, Lilith znów z nim obcowała, ale to już zupełnie inna historia.

http://images45.fotosik.pl/305/0d46360f7692fc2b.gif
Powiem nieskromnie, że to trochę o mnie

W prawie każdej jest opisana historia innego członka rodziny, którą zapoczątkowali Silje i Tengel. Każda jest przesiąknięta magią, miłością, romansem, strachem, napięciem. To naprawdę bardzo przyjemne książki, które czyta się lekko i łatwo. Nie jest to żadna ciężka lektura i o dziwo szybko zapamiętuje się poszczególnych członków rodziny.
A jak się nie pamięta, to zawsze z przodu jest drzewo genealogiczne Tak dla przypomnienia

Ecola
2010-06-14 19:10:48

Saga o Czarnoksiężniku to seria autorstwa norweskiej  pisarki  Margit Sandemo, składająca się z piętnastu tomów. Opowieść ta nie jest wprawdzie formalnym ciągiem dalszym Sagi o Ludziach Lodu, ale pojawia się w niej kilka postaci znanych z tej serii. Jednocześnie wydarzenia z Sagi o Czarnoksiężniku znajdują swój ciąg dalszy w Sadze o Królestwie Światła.

Akcja utworu toczy się w XVIII wieku w Norwegii, Szwecji i na Islandii. Jest to epicka opowieść pełna magii, napięcia i jak zwykle u Margit Sandemo, miłości. W centrum historii stoi islandzki czarnoksiężnik Móri i jego rodzina.

Książki w serii
1. Magiczne księgi (Trolldom)
2. Blask twoich oczu (Lyset i dine øyne)
3. Zaklęty las (Når mørket faller på)
4. Oblicze zła (Ondskapens ansikt)
5. Próba ognia (Ildprøven)
6. Światła elfów (Alvelys)
7. Bezbronni (Vergeløs)
8. Droga na zachód (Rittet mot vest)
9. Ognisty miecz (Ildsverdet)
10. Echo (Dvergemål)
11. Dom hańby (Skammens hus)
12. Zapomniane królestwa (Sagn om glemte riker)
13. Klasztor w Dolinie Łez (Klosteret i Tårenes dal)
14. Córka Mrozu (Frostens datter)
15. W nieznane (Inn i det ukjente)

Saga o Królestwie Światła – seria książek norweskiej pisarki Margit Sandemo, składająca się z dwudziestu tomów. Jest to kontynuacja Sagi o Czarnoksiężniku, w której pojawiają się również postaci znane z Sagi o Ludziach Lodu.

Akcja rozgrywa się we wnętrzu Ziemi, gdzie bohaterowie oprócz przeżywania własnych przygód, zmagania się z przeciwnościami losu, starają się stworzyć eliksir, który usunie z ludzkich serc wszelkie zło.

Książki w serii
1. Wielkie Wrota (Bak portene)
2. Móri i Ludzie Lodu (Móri og Isfolket)
3. Trudno mówić "nie" (Piken som ikke kunne si nei)
4. Mężczyzna z Doliny Mgieł (Mannen fra Tåkedalen)
5. Noc Świętojańska (Johannesnatten)
6. Chłopiec z Południa (Den utvalgte)
7. Wiedźma (Heksen)
8. Wyprawa (Redsel)
9. Sol z Ludzi Lodu (Sol av Isfolket)
10. Czarne róże (Nattsvarte roser)
11. Strachy (Skrømt)
12. Drżące serce (Detbevende hjertet)
13. Tajemnica Gór Czarnych (Ond Saga)
14. Lilja i Goram (Inn i varmen)
15. Ciemność (Mørket)
16. Głód życia (Livshunger)
17. Na ratunek (Fra toppen og oppover)
18. Tęsknota (Så dyp en lengsel)
19. Podstęp (Drepende uskyld)
20. Morze miłości (En hav av kjærlighet)


źródło: Wikipedia

Ecola
2010-06-14 18:53:05

Tym razem coś lekkiego - moja ulubiona saga [przeczytałam ją trzykrotnie]
Autorką jest Margit Sandemo (ur. 23 kwietnia 1924  w Valdres w Norwegii) – norweska pisarka, znana przede wszystkim z bestsellerowej serii Saga o Ludziach Lodu. Jej książki łączą w sobie romans, kryminał, powieść historyczną i fantastykę.

W dzieciństwie Margit Sandemo trzykrotnie stała się ofiarą gwałtu. Wkrótce po pierwszym gwałcie (miała wówczas mniej więcej osiem lat) pojawiły się wizje. Margit Sandemo dostrzegała postaci zmarłych oraz istoty z innych wymiarów, a także tych, których nazywa się duchami opiekuńczymi ludzi, słyszała głosy. Popełniła jednak, jak twierdzi, błąd, opowiadając o tym i trafiła do szpitala dla psychicznie chorych. Powtórzyło się to kilkakrotnie. Dopiero ostatni lekarz, podszedł do problemu z innej strony. Jego diagnoza była krótka: Margit nie jest chora, nigdy nie była. Ma za to dar jasnowidzenia i jedyne, co może zrobić, by odzyskać spokój, to zaakceptować wrodzone zdolności.

Miała dwadzieścia jeden lat, kiedy po wojnie wróciła do Valdres, by szukać swoich korzeni. Tam właśnie poznała Asbjørna Sandemo, starszego od niej o osiem lat hydraulika. Ich ślub odbył się w Strängnäs w Szwecji 29 marca 1946. Jak sama napisała w autobiograficznej części ostatniego tomu Sagi o Ludziach Lodu, nie da się przecenić tego, co mąż dla niej uczynił: pomógł jej uporządkować zawikłane, pełne kłopotów i niejasności życie: "Asbjørn to mój punkt oparcia, moje bezpieczeństwo. Bez niego byłabym bezradna". Przez ponad pięćdziesiąt lat byli nierozłączni. Urodziło im się troje dzieci, córka Tove oraz dwaj synowie, Henrik i Bjørn. Asbjørn Sandemo zmarł w 1999 roku.


Saga o Ludziach Lodu – seria książek składająca się z 47 części, autorstwa Margit Sandemo – współczesnej pisarki norweskiej.

Nie da się chyba w kilku słowach opisać tej powieści. Jest to jednak jeden z tych cyklów książek, które poruszyły mną niesamowcie. Posłużę się krótkim opisem Sagi z wikipedii (nieco przeze mnie poprawionym):
"Akcja opowieści rozgrywa się na przestrzeni od XVI do XX wieku, głównie w krajach skandynawskich: Norwegii, Szwecji, Finlandii i Danii. Saga opowiada o dziejach pewnego rodu, nazwanego Ludźmi Lodu, którego przodek, Tengel Zły, zawarł pakt z diabłem. Saga o Ludziach Lodu opowiada o nim i jego rodzinie, głównie zaś o kobietach wywodzących się z tego rodu. W celu otrzymania daru nieśmiertelnościdla Tengela, przynajmniej jedna osoba w każdym pokoleniu jego rodu musiała być "dotknięta",  to jest służyć złu - co objawiało się w wyglądzie danej postaci. Pewnego razu jeden z dotkniętych spróbował zniszczyć zło tkwiące w jego naturze i przemienić je w dobro, został więc nazwany Tengelem Dobrym.

Saga o Ludziach Lodu zaliczana jest do fantastyki zawiera jednak w sobie elementy innych gatunków, horroru i zwłaszcza romansu. (o zgrozo, dlatego te książki w antykwariatach leżą koło Harlekinów) Powieściom Margit Sandemo towarzyszy barwne tło historyczne, jednak braki w znajomości historii, występujące u autorki powodują, iż zdarza się, że opisane przez nią wydarzenia stoją w sprzeczności z faktami historycznymi.

Saga o Ludziach Lodu jest znana wDanii, Norwegii, Finlandii, Niemczech, Polsce, Szwecji, na Węgrzech oraz Islandii i dostępna w językach tychże krajów. Istnieje również pirackie wydanie rosyjskie. Seria ta przyniosła Margit Sandemo międzynarodową sławę."

Tomy Sagi o Ludziach

   1. Zauroczenie (Trollbundet)
   2. Polowanie na czarownice (Heksejakten)
   3. Otchłań (Avgrunnen)
   4. Tęsknota (Lengsel)
   5. Grzech śmiertelny (Dødssynden)
   6. Dziedzictwo zła (Den onde arven)
   7. Zamek duchów (Spøkelses-slottet)
   8. Córka hycla (Bøddelens datter)
   9. Samotny (Den ensomme)
  10. Zimowa zawierucha (Vinterstorm)
  11. Zemsta (Blodhevn)
  12. Gorączka (Feber i blodet)
  13. Ślady Szatana (Satans fotspor)
  14. Ostatni rycerz (Den siste ridder)
  15. Wiatr od Wschodu (Vinden fra øst)
  16. Kwiat wisielców (Galgeblomsten)
  17. Ogród śmierci (Dødens have)
  18. Dom upiorów (Bak fasaden)
  19. Zęby smoka (Dragens tenner)
  20. Skrzydła kruka (Ravnens vinger)
  21. Diabelski Jar (Djevlekløften)
  22. Demon i panna (Demonen og jomfruen)
  23. Wiosenna ofiara (Våroffer)
  24. Martwe wrzosy (I jordens dyp)
  25. Anioł o czarnych skrzydłach (Engel med svarte vinger)
  26. Dom w Eldafjord (Huset i Eldafjord)
  27. Skandal (Skandalen)
  28. Lód i ogień (Is og ild)
  29. Miłość Lucyfera (Lucifers kjærlighet)
  30. Bestia i wilki (Utysket)
  31. Przewoźnik (Fergemannen)
  32. Głód (Hunger)
  33. Demon nocy (Nattens demon)
  34. Kobieta na brzegu (Kvinnen på stranden)
  35. Droga w ciemnościach (Vandring i mørket)
  36. Magiczny księżyc (Trollmåne)
  37. Miasto strachu (Skrekkens by)
  38. Urwany ślad (Skjulte spor)
  39. Nieme głosy (Rop av stumme røster)
  40. Więźniowie czasu (Fanget av tiden)
  41. Góra Demonów (Demonenes fjell)
  42. Cisza przed burzą (Stille før stormen)
  43. Odrobina czułości (Et streif av ømhet)
  44. Fatalny dzień (Den onde dagen)
  45. Książę Czarnych Sal (Legenden om Marco)
  46. Woda Zła (Det svarte vannet)
  47. Czy jesteśmy tutaj sami? (Er det noen der ute?)

http://images44.fotosik.pl/42/272e324c527159a3med.jpgDrogie Panie... (bo pewnie większość czytelników to kobiety) ta książka spędza sen z powiek. Powoduje, że chcemy więcej i więcej... Wspaniałe scenerie, piękne opisy, wielkie namiętności, zdrady, walki i erotyka... a wszystko opisane tak prostym językiem, że aż szokuje.
Nie będę przytaczała opisów wszystkich 47miu tomów, bo bym do przyszłego roku nie skończyła.

źródło: Wikipedia

Forum PoWieF - Pogaduchy Wiersze Fraszki. Dziękujemy za wizytę. Jeśli się spodobało - zapraszamy ponownie :)

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.sm2013.pun.pl www.evoots.pun.pl www.smokiignomy.pun.pl www.wtiich.pun.pl www.pokebattlearena.pun.pl