Ja polem wszelkiego rodzaju ksi±¿ki o rzucaniu palenia A¿ nie chce siê paliæ jak siê czyta
"Middlesex"
Autor: Jeffrey Eugenides
Ol¶niewaj±cy sukces bestsellerowego autora - zdobywcy nagrody Pulitzera za rok 2002! Zdumiewaj±ca opowie¶æ o genie, który przechodzi przez trzy generacje grecko-amerykañskiej rodziny i rozkwita w ciele nastoletniej dziewczyny. Obejmuj±ca osiem dekad - i jedno niezwykle trudne dojrzewanie - powie¶æ Eugenidesa jest ¶wietn±, ca³kowicie wyj±tkow± ba¶ni± o skrzy¿owanych rodowodach, subtelno¶ciach p³ci oraz g³êbokich, nieczystych ponagleniach po¿±dania. Barwne dzieje niezwyk³ej rodziny, a w tle m.in. upadaj±ce imperium tureckie, Detroit za czasów prohibicji, okres ¶wietno¶ci Samochodowego Miasta oraz bunty na tle rasowym w roku 1967.
Ksi±¿ka napisana jest bardzo dobrze. Czyta siê j± rewelacyjnie. I porusza wa¿ny temat- problem zmutowanego genu /hermafrodytyzm/.
Igrzyska ¶mierci
Autor: Suzanne Collins
Czy zdo³a³by¶ przetrwaæ w dziczy, zdany na w³asne si³y, gdyby wszyscy dooko³a próbowali wykoñczyæ ciê za wszelk± cenê?
Na ruinach dawnej Ameryki Pó³nocnej rozci±ga siê pañstwo Panem, z imponuj±cym Kapitolem otoczonym przez dwana¶cie dystryktów. Okrutne w³adze stolicy zmuszaj± podleg³e sobie rejony do sk³adania upiornej daniny. Raz w roku ka¿dy dystrykt musi dostarczyæ ch³opca i dziewczynê miêdzy dwunastym a osiemnastym rokiem ¿ycia, by wziêli udzia³ w G³odowych Igrzyskach, turnieju na ¶mieræ i ¿ycie, transmitowanym na ¿ywo przez telewizjê.
Bohaterk±, a jednocze¶nie narratork± ksi±¿ki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matk± i m³odsz± siostr± w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego pañstwa. Katniss po ¶mierci ojca jest g³ow± rodziny – musi troszczyæ siê, by zapewniæ byt m³odszej siostrze i chorej matce, a to prawdziwa walka o przetrwanie...
Uznana pisarka Suzanne Collins jest mistrzyni± w konstruowaniu zaskakuj±cych zwrotów akcji, doskonale ³±czy refleksjê z przygod± i romansem w swojej nowej, ¶wietnej powie¶ci o przysz³o¶ci, która niepokoj±co przypomina tera¼niejszo¶æ.
Trylogia Suzanne Collins to prawdziwy bestseller: wszystkie trzy tomy utrzymywa³y siê w czo³ówce listy bestsellerów magazynu „The New York Times” przez wiele tygodni!
Przeczyta³am ju¿ 2 czê¶ci i nie mogê siê oderwaæ, pasjonuj±ce ...
"Podró¿e ma³e i du¿e, czyli jak zostali¶my ¶wiatowcami" Autor: Wojciech Mann, Krzysztof Materna
Podwójna dawka humoru - najzabawniejsze podró¿e Manna i Materny.
Prywatne wspomnienia duetu, który stworzy³ niezapomniane programy, m.in. MdM, Za chwilê dalszy ci±g programu i M kwadrat. Absurdy PRL-u oraz niewiarygodne historie, które choæ prawdziwe, brzmi± jak wymy¶lone przez satyryka. Opowie¶ci z czasów, gdy podró¿ „Stefanem Batorym” otwiera³a bramy wielkiego ¶wiata.
Jak autorzy zostali potraktowani przez sycylijsk± mafiê?
W jaki sposób wprowadzili c³a na plastikowe dywany?
Na co prawdziwi mê¿czy¼ni wydaj± pieni±dze w Acapulco?
Po bestsellerowym RockMannie kolejna ksi±¿ka, która wzrusza jak wspomnienia z m³odo¶ci, a ¶mieszy bardziej ni¿ niejedna komedia.
Witam;) polecam ksi±¿kê "Jeden Dzieñ" Davida Nicolas, dajê do my¶lenia, co ze sob± zrobiæ po studiach, co mam robiæ je¿eli nie uczyæ siê...?
Dzikie banany – Arkady Fiedler
„Dzikie banany” s± inauguracyjnym zetkniêciem z klasykiem polskiej literatury podró¿niczej. Arkady Fiedler to zjawisko unikatowe. Jego styl jest niepowtarzalny i chyba niemo¿liwy do podrobienia. Relacje s± ¿ywe, têtni± ¿yciem i ciep³ym humorem, a jednocze¶nie pe³no w nich wnikliwych obserwacji. Prawdê powiedziawszy, to ksi±¿kê czyta siê raczej jak powie¶æ czy zbiór opowiadañ, ni¿ jak reporta¿. Miejsca i krajobrazy s± odmalowane plastycznie, wrêcz namacalnie, z niebywa³± wra¿liwo¶ci± na piêkno przyrody. Ludzie s± opisani dowcipnie i trafnie. Wydarzenia uk³adaj± siê w zabawne i zaskakuj±ce historie. Rzeczywisto¶æ widziana oczyma Arkadego Fiedlera nie jest miejscem nudnym. Pe³no w niej ciekawostek, tajemnic, paradoksów. Co interesuj±ce, podró¿nik jest niepoprawnym kobieciarzem. Wkraczaj±c do nowej krainy w pierwszej kolejno¶ci zwraca uwagê na p³eæ piêkn± i to zazwyczaj niewiasty s± dla niego punktem wyj¶cia antropologicznych dociekañ.
Bractwo ró¿y Parê dni temu przeczyta³am "Bractwo ró¿y" i bardzo polecam. Po paru stronach my¶la³am, ¿e to nie dla mnie, jednak ksi±¿ka tak mnie zaciekawi³a, ¿e przeczyta³am niemal jednym tchem. Mo¿e i Wam siê spodoba.
The Britherhood of the Rose autor: David Morrell
Chris Klimoonie i Saul Grisman wychowywali siê razem w elitarnej, wojskowej szkole mêskiej dla sierot. Przez lata szkoleni byli w ró¿nych miejscach na ¶wiecie, by ostatecznie staæ siê najdoskonalszymi agentami tajnej miêdzynarodowej organizacji, rzekomo stoj±cej na stra¿y ogólno¶wiatowego pokoju.
Bezwarunkowo oddani szefowi amerykañskiej sekcji uk³adu, swojemu przybranemu ojcu, Eliotowi, wykonuj± ka¿de zlecone przez niego zadanie. Nie zadaj± pytañ.
Pewnego dnia jednak zostaje na nich wydany wyrok. Kto jest zleceniodawc±? Czy wy¶cig, którego stawk± jest ich ¿ycie, zakoñczy siê zdemaskowaniem zdrajcy?
gatunek: Krymina³ , Powie¶ci i opowiadania.
Morrell to jedyny w swoim rodzaju mistrz ³±cz±cy powie¶æ akcji z thrillerem psychologicznym. Jego psychologiczne thrillery o pasjonuj±cej, wielowarstwowej intrydze przekraczaj± ramy gatunku. Fa³szywa to¿samo¶æ zosta³a uznana za najwybitniejsze literackie dokonanie autora. Ksi±¿ki Morrella nieprzerwanie króluj± na listach bestsellerów. Wiele z nich zosta³o sfilmowanych przez wybitnych twórców kina.
"Jedz, módl siê, kochaj"
..."Jedz, módl siê, kochaj" to wspania³a ksi±¿ka. Szczera, p³yn±ca prosto z serca, pe³na przenikliwo¶ci i trafnych spostrze¿eñ. Nim osi±gnê³a trzydziestkê, Elizabeth Gilbert mia³a wszystko, o czym powinna marzyæ nowoczesna, wykszta³cona, ambitna Amerykanka - mê¿a, dom za miastem, dobr± pracê. Mimo to nie by³a kobiet± ani szczê¶liw±, ani spe³nion±. Nêka³ j± niepokój, smutek i rozterki. Przesz³a przez wyczerpuj±cy rozwód i popad³a w ciê¿k± depresjê, prze¿y³a nieszczê¶liw± mi³o¶æ i ca³kowicie odrzuci³a wszystko, czym, jak jej siê zdawa³o, mia³a byæ.
"Jedz, módl siê, kochaj" mówi o tym, co mo¿e siê zdarzyæ, kiedy bierzemy odpowiedzialno¶æ za nasze w³asne zadowolenie z ¿ycia. Mówi równie¿ o przygodach, jakie mog± siê przydarzyæ kobiecie, która nie chce ju¿ d³u¿ej staraæ siê powielaæ utartych wyobra¿eñ. Jest to opowie¶æ, która poruszy ka¿dego, kto kiedykolwiek obudzi³ siê rano z nieodpartym pragnieniem zmian. Prawa do ekranizacji kupi³a wytwórnia Paramount Pictures. G³ówn± rolê ma graæ Julia Roberts.
Elizabeth Gilbert jest autork± zbioru opowiadañ Pilgrims (zakwalifikowanego do fina³u PEN/Hemingway Award), powie¶ci Stern Men i ostatniej The Last American Man (zakwalifikowanej do fina³u National Book Award i National Book Critics Circle Award). Ostatnie piêæ lat pracowa³a jako dziennikarka w "GQ", jej artyku³y uzyska³y trzy nominacje do National Magazine Award. Mieszka w Filadelfii.
Nostalgia anio³a
Sebold Alice - Nostalgia anio³a.
Ju¿ od pierwszych s³ów tej ksi±¿ki, które mocno szokuj±, przenosimy siê w nieco inny ¶wiat. Narratork± powie¶ci jest 14-letnia Susie Salmon. Kiedy j± poznajemy jest ona ju¿ w niebie. Przez oko³o 10 lat obserwuje ¿ycie na ziemi, które toczy siê ju¿ bez niej.
Mówi siê, ¿e ¿ycie ludzkie jest najcenniejsze. Jednak kiedy je tracimy, nie cierpimy my sami, lecz ludzie, z którymi byli¶my blisko. Nasze rodziny, przyjaciele. Sebold pokazuje, ¿e to idealne niebo wcale nie jest takie, jak sobie wymarzy³a Suzie. Ca³y czas ogarnia j± uczucie ogromnej niemocy – paradoks w wykonaniu anio³a. Faktycznie, mo¿na tam wiele, a nawet chcia³oby siê rzec, ¿e wszystko, jednak nie mo¿na zrobiæ jednej, najwa¿niejszej rzeczy. Nie mo¿na ukazaæ siê bliskim. Nie mo¿na przytuliæ, ukoiæ bólu, uspokoiæ ich ani siebie.
Wydawaæ by siê mog³o, ¿e wszystko kiedy¶ mija. Podobno do wszystkiego mo¿na siê przyzwyczaiæ. Do tego jednak nie. Do pustki, któr± odczuwa siê ka¿dego dnia. Do mechanicznego szukania tej ukochanej osoby, do wo³ania, do zapominania, ¿e ju¿ jej nie ma… Do tego nie da siê przyzwyczaiæ. Ta mêka nigdy nie ma koñca. Mo¿e przybieraæ coraz to inn± formê.
Po ¶mierci dziewczynki rodzina nie trzyma siê razem. Ka¿de z nich inaczej próbuje poradziæ sobie z tragedi±. Matka chce zapomnieæ. Ojciec i siostra szukaj± zemsty, a 4-letni brat ci±gle pyta o siostrê. "Nostalgia Anio³a" to ksi±¿ka, która powoduje, ¿e czytelnik razem z ni± siê ¶mieje i razem z ni± p³acze. Opisy ludzkich uczuæ nie mog³y zostaæ lepiej przedstawione. Kiedy autorka opowiada o mordercy, który w tak bestialski sposób pozbawi³ dziecko ¿ycia, ma siê ochotê wymierzyæ sprawiedliwo¶æ.
Ksi±¿ka jest niezwyk³a równie¿ dlatego, i¿ o tym wszystkim opowiada sama ofiara. Wiemy, ¿e to fantastyka. Nie sprawia to jednak, ¿e opowie¶æ przestaje byæ wiarygodna. Sebold w "Nostalgii Anio³a" zawar³a swego rodzaju m±dro¶æ. Dla ka¿dego mo¿e byæ ona inna i wyj±tkowa, a przede wszystkim ksi±¿ka sk³ania do zabrania stanowiska.
Technice pisania nie mo¿na zarzuciæ kompletnie nic. Mieszanina fantastyki z realizmem jest przedstawiona w taki sposób, ¿e nie mo¿e nikogo zraziæ. I tak z wypiekami na twarzy, z bij±cym nieco szybciej sercem, po³yka siê kolejne wersy, a¿ w koñcu nie wiedzieæ kiedy koñczy siê ostatnie zdanie na 301. stronie: „¿yczê wam wszystkim d³ugiego, szczê¶liwego ¿ycia” i odczuwa siê ogromn± nostalgiê za tym, co przed chwil± siê prze¿y³o.
Pewnie wielu z was ogladlo "Sypiajac z wrogiem" z Julia Roberts w roli g³ównej.
Zawsze porównuje film do ksi±zki ,w tym wypadku ciekawa by³a kazda strona, w filmie nie by³o z tego kompletnie nic.
Film okre¶lany mianem trillera psychologicznego absolutnie nie spe³ni³ moich oczekiwañ - p³ytki, powierzchowny , znów komercja wygra³a z fabu³a. Film zosta³ oparty na powiesci Nancy Price pod tym samym tytu³em - która jak dla mnie jest rewelacyjna.
Autorka siega g³eboko w psychike Martina ,pomaga zrozumiec jego pokrêcona osobowo¶æ, zrozumiec motywy postêpowania.
Bardzo znamienna jest jedna scena w której m±z odnajduje Laure z zamiarem jej zamordowania, w³amuje siê do domu i.....
jego uwage odwracaja konserwy na pó³ce (o zgrozo!!!) nie ustawione etykietami do przodu. Na chwile chyba zapomina w jakim celu przyszed³ i ustawia "prawid³owo " puszki. To daje przewagê jego zonie i byc mo¿e uratuje jej ¿ycie.
Daniel Defoe (1660 - 1731), jeden z twórców nowo¿ytnej powie¶ci realistycznej, urodzi³ siê w Londynie jako syn rze¼nika i handlarza ¶wiec ³ojowych Jamesa Foe ("De"doda³ sobie do nazwiska dopiero w wieku czterdziestu lat).Zycie mia³ niezwyk³e czynne i burzliwe: by³ klerykiem, kupcem detalicznym i hurtowym, fabrykantem dachówek , dziennikarzem i wydawc± liberalnego pisma "Review" ( zape³nia³ je niemal ca³kowicie w³asnymi artyku³ami trzy razy tygodniowo przez prawie dziesiêæ lat): by³ buntownikiem i by³ p³atnym pamflecist± oraz agentem rz±dowym.Handlowa³ poñczochami, we³n±, ostrygami i p³ótnem, bankrutowa³ ukrywa³ siê przed wierzycielami, zje¼dzi³ Angliê, Szkocjê, i znan± czê¶æ kontynentu, dwukrotnie siedzia³ w wiêzieniu za zuchwa³e pamflety religijne i polityczne. Przez ca³e ¿ycie pozosta³ wigiem i innowierc± i do koñca wystêpowa³ przeciw nietolerancji, nie przeszkodzi³o mu to jednak s³u¿yæ ciêtym piórem czterem kolejnym panuj±cym i propagowaæ ich sprzeczne ¿ycie.
Pozostawi³ po sobie ponoæ grubo czterysta ksi±¿ek i broszur, po wiêkszej czê¶ci anonimowych. By³y w¶ród nich pamflety i traktaty polityczne, religijne, ekonomiczne, kryminologiczne i moralizatorskie, dzie³a historyczne i bibliograficzne, rozprawy o zjawiskach nadprzyrodzonych.Jednak¿e dzi¶ znany jest g³ównie jako autor siedmiu powie¶ci napisanych w latach 1719 - 1724, kiedy ju¿ mia³ sze¶ædziesi±tkê. Cechuje je wszystkie na po³y dokumentalny charakter, sensacyjna fabu³a , lu¼na forma pamiêtnika, relacji podró¿niczej czy kroniki obyczajowo - kryminalnej oraz mniej czy bardziej jawne przes³anie moralne. Oprócz "Przypadków Robinsona Kruzoe" jeszcze cztery spo¶ród powie¶ci Defoego dostêpne s± po polsku: " Dole i nie dole s³awnej Moll Flanders " (Czytelnik 1951), " Roxana, czyli szczê¶liwa kochanka" (Czytelnik 1954), " Dziennik z roku zarazy " ( PIW 1959), oraz "Przygody kapitana Singletona " (Wydanie Morskie 1974)."Przypadki Robinsona Kruzoe" (pierwsze polskie t³umaczenie z francuskiego ulaz³o siê ju¿ w roku 1769, ale pe³ny przek³ad dopiero w 1953) oparte s± na prawdziwej historii marynarza krêtu kaperskiego , Aleksandra Selkirka, który popad³szy w konflikt ze swoim kapitanem pozwoli³ siê dobrowolnie wysadziæ na bezludnej wyspie archipelagu Juan Fernandez u wybrze¿y Chile i prze¿y³ na niej ponad cztery lata. Defoe korzysta³ z sensacyjnych relacji zarówno uratowanego rozbitka, jak i jego wybawicieli, jednak¿e kaza³ swojemu bohaterowi spêdziæ na bezludnej wyspie a¿ dwadzie¶cia cztery lata i nastêpnie jeszcze raz na ni± powróciæ, a dramatyczny opis jego zmagañ z natur± i przeciwno¶ciami nasyci³ tak sugestywnie realiami, ¿e fikcyjny pamiêtnik sta³ siê prawdziwszy od autentycznych wspomnieñ szkockiego marynarza. Si³a narracyjna powie¶ci, po³±czona z jej zara¼liw± wiar± w potêgê rozumu o cnoty, wytrwa³o¶ci, zaradno¶ci i energii, sprawi³a, ¿e od dwu i pó³ wieku " Przypadki Robinsona Kruzoe " pozostaj± ulubion± lektur± coraz to nowych pokoleñ czytelników.
Skoro jeste¶my przy ksi±¿kach Margit Sandemo nie sposób pomin±æ:
Tajemnicy Czarnych Rycerzy – seria 12 ksi±¿ek norweskiej pisarki, znanej z Sagi o Ludziach Lodu, Sagi o Czarnoksiê¿niku i Sagi o Królestwie ¦wiat³a oraz kilkudziesiêciu Opowie¶ci.
Tajemnica Czarnych Rycerzy opowiada o piêciu czarnych je¼d¼cach z przesz³o¶ci, których potomkowie w XX wieku zmagaj± siê z ci±¿±cym nad nimi przekleñstwem, siêgaj±cym setki lat wstecz. Unii, Morten, Antonio wpl±tuj± siê w pozoru nie³±cz±c± ich historiê, kiedy jednak odkrywaj±, ¿e zmar³y przed kilku laty brat Antonia, Jordi, jednak ¿yje i zawar³ swoisty pakt z rycerzami, ich ¿ycie odmienia siê diametralnie. Razem z przyjació³mi i innymi potomkami rodów piêciu rycerzy rozpoczynaj± walkê o w³asne ¿ycie. Zmagaj± siê przy tym nie tylko z mrokami historii, ale i bezwzglêdnymi przestêpcami i z³ymi si³ami - mnichami Inkwizycji.
Seria ³±czy w sobie elementy historyczne, fantastyczne i w±tki mi³osne, szczególnie jednak zwraca uwagê na typowy dla Sandemo motyw kl±twy i wiecznej, nieprzemijaj±cej, potê¿nej sile mi³o¶ci.
Seria zawiera nastêpuj±ce tomy:
1. Znak (I Skyggen av et tegn)
2. Miêdzy ¿yciem, a ¶mierci± (Dit ingen går)
3. Skarga wiatru (Vindens klage)
4. Stygmat czarownika (Trollmannens merke)
5. Cienie (Skygger)
6. Oset w¶ród ró¿ (Tistel blant roser)
7. Amulety (Amulettene)
8. ¯elazna dziewica (Jernjomfruen)
9. Skrzyd³a demona (Demonens vinger)
10. Trzy or³y (De ukjente)
11. Milcz±ce kolosy (Steinenes stillhet)
12. Zimowe marzenia (Vinterdrøm)
¼ród³o: Wikipedia
Na razie doszed³em do trzeciej czê¶ci, ale ca³o¶æ zapowiada siê bardzo ciekawie.
Z "Sagi o Ludziach Lodu" polecam:
33. Demon nocy (Nattens demon)
Tamlin, Demon Nocy, wys³annik Tengela Z³ego, szpiegowa³ Ludzi Lodu, nawiedza³ ich w koszmarach sennych, wypytywa³ o plany na przysz³o¶æ. Ale Tamlin nie przewidzia³ niezwyk³ych zdolno¶ci m³odziutkiej Vanji z Ludzi Lodu. Bo choæ Demon Nocy pozostawa³ niewidzialny dla wszystkich innych, Vanja zobaczy³a go, a nawet pokocha³a.
Nagle istota oderwa³a siê od wystêpu wie¿y, roz³o¿y³a dwa czarne skórzaste skrzyd³a i poszybowa³a nad ziemi± w poszukiwaniu szczególnego domu:
Lipowej Alei.
Istota owa by³a Demonem Nocy. Nosi³a imiê Lilith. Kiedy¶ zosta³a pierwsz± ¿on± Adama, stworzon± przez Boga na d³ugo przed Ew±. Jako Demon Nocy by³a
istot± na tyle samowoln±, ¿e nie chcia³a podporz±dkowaæ siê mê¿czy¼nie, Adamowi, choæ prêdko sp³odzili razem spor± gromadkê dzieci. Lilith, w przeciwieñstwie do swej nastêpczyni Ewy, najwyra¼niej chcia³a robiæ tylko to, co sama uwa¿a³a za stosowne. Zna³a tajemn± czarodziejsk± formu³ê, Sem Ham Forash, a kiedy j± wypowiedzia³a, rozp³ynê³a siê w powietrzu.
Adam, pragn±c odzyskaæ piêkn± partnerkê mi³osnych igraszek, zwróci³ siê o pomoc do Boga, a ten wys³a³ za ni± trzy anio³y, lecz Lilith do¶æ ju¿ mia³a Adama, który stara³ siê nad ni± zapanowaæ, i odmówi³a powrotu. Na jej miejsce Adam dosta³ piêkn± i uleg³± Ewê. A kiedy ich synowie osi±gnêli wiek stosowny do o¿enku, bardzo praktycznym rozwi±zaniem okaza³y siê córki Lilith. Gdy Adam zosta³ wygnany z Raju, Lilith znów z nim obcowa³a, ale to ju¿ zupe³nie inna historia.
Powiem nieskromnie, ¿e to trochê o mnie
W prawie ka¿dej jest opisana historia innego cz³onka rodziny, któr± zapocz±tkowali Silje i Tengel. Ka¿da jest przesi±kniêta magi±, mi³o¶ci±, romansem, strachem, napiêciem. To naprawdê bardzo przyjemne ksi±¿ki, które czyta siê lekko i ³atwo. Nie jest to ¿adna ciê¿ka lektura i o dziwo szybko zapamiêtuje siê poszczególnych cz³onków rodziny.
A jak siê nie pamiêta, to zawsze z przodu jest drzewo genealogiczne Tak dla przypomnienia
Saga o Czarnoksiê¿niku to seria autorstwa norweskiej pisarki Margit Sandemo, sk³adaj±ca siê z piêtnastu tomów. Opowie¶æ ta nie jest wprawdzie formalnym ci±giem dalszym Sagi o Ludziach Lodu, ale pojawia siê w niej kilka postaci znanych z tej serii. Jednocze¶nie wydarzenia z Sagi o Czarnoksiê¿niku znajduj± swój ci±g dalszy w Sadze o Królestwie ¦wiat³a.
Akcja utworu toczy siê w XVIII wieku w Norwegii, Szwecji i na Islandii. Jest to epicka opowie¶æ pe³na magii, napiêcia i jak zwykle u Margit Sandemo, mi³o¶ci. W centrum historii stoi islandzki czarnoksiê¿nik Móri i jego rodzina.
Ksi±¿ki w serii
1. Magiczne ksiêgi (Trolldom)
2. Blask twoich oczu (Lyset i dine øyne)
3. Zaklêty las (Når mørket faller på)
4. Oblicze z³a (Ondskapens ansikt)
5. Próba ognia (Ildprøven)
6. ¦wiat³a elfów (Alvelys)
7. Bezbronni (Vergeløs)
8. Droga na zachód (Rittet mot vest)
9. Ognisty miecz (Ildsverdet)
10. Echo (Dvergemål)
11. Dom hañby (Skammens hus)
12. Zapomniane królestwa (Sagn om glemte riker)
13. Klasztor w Dolinie £ez (Klosteret i Tårenes dal)
14. Córka Mrozu (Frostens datter)
15. W nieznane (Inn i det ukjente)
Saga o Królestwie ¦wiat³a – seria ksi±¿ek norweskiej pisarki Margit Sandemo, sk³adaj±ca siê z dwudziestu tomów. Jest to kontynuacja Sagi o Czarnoksiê¿niku, w której pojawiaj± siê równie¿ postaci znane z Sagi o Ludziach Lodu.
Akcja rozgrywa siê we wnêtrzu Ziemi, gdzie bohaterowie oprócz prze¿ywania w³asnych przygód, zmagania siê z przeciwno¶ciami losu, staraj± siê stworzyæ eliksir, który usunie z ludzkich serc wszelkie z³o.
Ksi±¿ki w serii
1. Wielkie Wrota (Bak portene)
2. Móri i Ludzie Lodu (Móri og Isfolket)
3. Trudno mówiæ "nie" (Piken som ikke kunne si nei)
4. Mê¿czyzna z Doliny Mgie³ (Mannen fra Tåkedalen)
5. Noc ¦wiêtojañska (Johannesnatten)
6. Ch³opiec z Po³udnia (Den utvalgte)
7. Wied¼ma (Heksen)
8. Wyprawa (Redsel)
9. Sol z Ludzi Lodu (Sol av Isfolket)
10. Czarne ró¿e (Nattsvarte roser)
11. Strachy (Skrømt)
12. Dr¿±ce serce (Detbevende hjertet)
13. Tajemnica Gór Czarnych (Ond Saga)
14. Lilja i Goram (Inn i varmen)
15. Ciemno¶æ (Mørket)
16. G³ód ¿ycia (Livshunger)
17. Na ratunek (Fra toppen og oppover)
18. Têsknota (Så dyp en lengsel)
19. Podstêp (Drepende uskyld)
20. Morze mi³o¶ci (En hav av kjærlighet)
¼ród³o: Wikipedia
Tym razem co¶ lekkiego - moja ulubiona saga [przeczyta³am j± trzykrotnie]
Autork± jest Margit Sandemo (ur. 23 kwietnia 1924 w Valdres w Norwegii) – norweska pisarka, znana przede wszystkim z bestsellerowej serii Saga o Ludziach Lodu. Jej ksi±¿ki ³±cz± w sobie romans, krymina³, powie¶æ historyczn± i fantastykê.
W dzieciñstwie Margit Sandemo trzykrotnie sta³a siê ofiar± gwa³tu. Wkrótce po pierwszym gwa³cie (mia³a wówczas mniej wiêcej osiem lat) pojawi³y siê wizje. Margit Sandemo dostrzega³a postaci zmar³ych oraz istoty z innych wymiarów, a tak¿e tych, których nazywa siê duchami opiekuñczymi ludzi, s³ysza³a g³osy. Pope³ni³a jednak, jak twierdzi, b³±d, opowiadaj±c o tym i trafi³a do szpitala dla psychicznie chorych. Powtórzy³o siê to kilkakrotnie. Dopiero ostatni lekarz, podszed³ do problemu z innej strony. Jego diagnoza by³a krótka: Margit nie jest chora, nigdy nie by³a. Ma za to dar jasnowidzenia i jedyne, co mo¿e zrobiæ, by odzyskaæ spokój, to zaakceptowaæ wrodzone zdolno¶ci.
Mia³a dwadzie¶cia jeden lat, kiedy po wojnie wróci³a do Valdres, by szukaæ swoich korzeni. Tam w³a¶nie pozna³a Asbjørna Sandemo, starszego od niej o osiem lat hydraulika. Ich ¶lub odby³ siê w Strängnäs w Szwecji 29 marca 1946. Jak sama napisa³a w autobiograficznej czê¶ci ostatniego tomu Sagi o Ludziach Lodu, nie da siê przeceniæ tego, co m±¿ dla niej uczyni³: pomóg³ jej uporz±dkowaæ zawik³ane, pe³ne k³opotów i niejasno¶ci ¿ycie: "Asbjørn to mój punkt oparcia, moje bezpieczeñstwo. Bez niego by³abym bezradna". Przez ponad piêædziesi±t lat byli nieroz³±czni. Urodzi³o im siê troje dzieci, córka Tove oraz dwaj synowie, Henrik i Bjørn. Asbjørn Sandemo zmar³ w 1999 roku.
Saga o Ludziach Lodu – seria ksi±¿ek sk³adaj±ca siê z 47 czê¶ci, autorstwa Margit Sandemo – wspó³czesnej pisarki norweskiej.
Nie da siê chyba w kilku s³owach opisaæ tej powie¶ci. Jest to jednak jeden z tych cyklów ksi±¿ek, które poruszy³y mn± niesamowcie. Pos³u¿ê siê krótkim opisem Sagi z wikipedii (nieco przeze mnie poprawionym):
"Akcja opowie¶ci rozgrywa siê na przestrzeni od XVI do XX wieku, g³ównie w krajach skandynawskich: Norwegii, Szwecji, Finlandii i Danii. Saga opowiada o dziejach pewnego rodu, nazwanego Lud¼mi Lodu, którego przodek, Tengel Z³y, zawar³ pakt z diab³em. Saga o Ludziach Lodu opowiada o nim i jego rodzinie, g³ównie za¶ o kobietach wywodz±cych siê z tego rodu. W celu otrzymania daru nie¶miertelno¶cidla Tengela, przynajmniej jedna osoba w ka¿dym pokoleniu jego rodu musia³a byæ "dotkniêta", to jest s³u¿yæ z³u - co objawia³o siê w wygl±dzie danej postaci. Pewnego razu jeden z dotkniêtych spróbowa³ zniszczyæ z³o tkwi±ce w jego naturze i przemieniæ je w dobro, zosta³ wiêc nazwany Tengelem Dobrym.
Saga o Ludziach Lodu zaliczana jest do fantastyki zawiera jednak w sobie elementy innych gatunków, horroru i zw³aszcza romansu. (o zgrozo, dlatego te ksi±¿ki w antykwariatach le¿± ko³o Harlekinów) Powie¶ciom Margit Sandemo towarzyszy barwne t³o historyczne, jednak braki w znajomo¶ci historii, wystêpuj±ce u autorki powoduj±, i¿ zdarza siê, ¿e opisane przez ni± wydarzenia stoj± w sprzeczno¶ci z faktami historycznymi.
Saga o Ludziach Lodu jest znana wDanii, Norwegii, Finlandii, Niemczech, Polsce, Szwecji, na Wêgrzech oraz Islandii i dostêpna w jêzykach tych¿e krajów. Istnieje równie¿ pirackie wydanie rosyjskie. Seria ta przynios³a Margit Sandemo miêdzynarodow± s³awê."
Tomy Sagi o Ludziach
1. Zauroczenie (Trollbundet)
2. Polowanie na czarownice (Heksejakten)
3. Otch³añ (Avgrunnen)
4. Têsknota (Lengsel)
5. Grzech ¶miertelny (Dødssynden)
6. Dziedzictwo z³a (Den onde arven)
7. Zamek duchów (Spøkelses-slottet)
8. Córka hycla (Bøddelens datter)
9. Samotny (Den ensomme)
10. Zimowa zawierucha (Vinterstorm)
11. Zemsta (Blodhevn)
12. Gor±czka (Feber i blodet)
13. ¦lady Szatana (Satans fotspor)
14. Ostatni rycerz (Den siste ridder)
15. Wiatr od Wschodu (Vinden fra øst)
16. Kwiat wisielców (Galgeblomsten)
17. Ogród ¶mierci (Dødens have)
18. Dom upiorów (Bak fasaden)
19. Zêby smoka (Dragens tenner)
20. Skrzyd³a kruka (Ravnens vinger)
21. Diabelski Jar (Djevlekløften)
22. Demon i panna (Demonen og jomfruen)
23. Wiosenna ofiara (Våroffer)
24. Martwe wrzosy (I jordens dyp)
25. Anio³ o czarnych skrzyd³ach (Engel med svarte vinger)
26. Dom w Eldafjord (Huset i Eldafjord)
27. Skandal (Skandalen)
28. Lód i ogieñ (Is og ild)
29. Mi³o¶æ Lucyfera (Lucifers kjærlighet)
30. Bestia i wilki (Utysket)
31. Przewo¼nik (Fergemannen)
32. G³ód (Hunger)
33. Demon nocy (Nattens demon)
34. Kobieta na brzegu (Kvinnen på stranden)
35. Droga w ciemno¶ciach (Vandring i mørket)
36. Magiczny ksiê¿yc (Trollmåne)
37. Miasto strachu (Skrekkens by)
38. Urwany ¶lad (Skjulte spor)
39. Nieme g³osy (Rop av stumme røster)
40. Wiê¼niowie czasu (Fanget av tiden)
41. Góra Demonów (Demonenes fjell)
42. Cisza przed burz± (Stille før stormen)
43. Odrobina czu³o¶ci (Et streif av ømhet)
44. Fatalny dzieñ (Den onde dagen)
45. Ksi±¿ê Czarnych Sal (Legenden om Marco)
46. Woda Z³a (Det svarte vannet)
47. Czy jeste¶my tutaj sami? (Er det noen der ute?)
Drogie Panie... (bo pewnie wiêkszo¶æ czytelników to kobiety) ta ksi±¿ka spêdza sen z powiek. Powoduje, ¿e chcemy wiêcej i wiêcej... Wspania³e scenerie, piêkne opisy, wielkie namiêtno¶ci, zdrady, walki i erotyka... a wszystko opisane tak prostym jêzykiem, ¿e a¿ szokuje.
Nie bêdê przytacza³a opisów wszystkich 47miu tomów, bo bym do przysz³ego roku nie skoñczy³a.
¼ród³o: Wikipedia